کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

سند 2030 تا رفع ابهامات عملیاتی نخواهد شد

(0 رای‌ها)
فرناز محرر - مردم‌نو؛ سند 2030 موضوعی است که در روزهای اخیر بسیار خبرساز شد که با دامن زدن رقابت‌های تنگاتنگ تبلیغاتی نامزدهای ریاست‌جمهوری، زمینه نگرانی مردم را نیز فراهم کرده دستمایه تخریب دولت یازدهم قرار گرفت.
سند 2030 تا رفع ابهامات عملیاتی نخواهد شد شاید ابتدا بهتر باشد بدانیم سند 2030 چیست، از کجا آمده، چرا بعد از گذشت حدود دو سال از امضای وزیر وقت آموزش‌وپرورش، امروز در سرخط خبرها جا گرفته است؟
رهبران کشورهای عضو سازمان ملل متحد، در سپتامبر 2015 (شهریور 94) در اجلاس عالی‌رتبه این سازمان متعهد شدند تا اهداف دستور کار جهانی توسعه پایدار 2030 را که نتیجه یک فرآیند گسترده مشورتی در سطح جهانی بود، در سیاست‌گذاری کلان ملی خود از اول ژانویه 2016 اجرایی کنند. این دستور کار دارای 17 هدف اصلی و 169 هدف ویژه است. آذرماه سال گذشته این سند با عنوان سند ملی آموزش 2030 ایران با حضور وزرای آموزش‌وپرورش و علوم رونمایی شد.
گفته می‌شد این سند وضعیت حوزه آموزش در ایران بین سال‌های 2016 تا 2030 را ترسیم می‌کند که شرایط و چگونگی تحصیل و سطح سواد در ایران و دیگر کشورهای عضو این پیمان کجا و چطور باشد.
چند روز پس از رونمایی این سند، پیش‌نویسی از محتویات آن نیز منتشر شد که اعضای شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان مجلس به آن اعتراض کردند و معتقد بودند که این سند مغایرت‌هایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی دارد.
واکنش رهبر انقلاب به سند 2030
 اعتراضات زمانی جدی‌تر شد که رهبر انقلاب روز یکشنبه هفدهم اردیبهشت‌ماه سال جاری در دیدار معلمان و فرهنگیان به مناسبت هفته معلم، پذیرش و اجرای این سند در کشورمان را اقدامی اشتباه توصیف کردند.
رهبر انقلاب در بیانات خود به موضوع پذیرش سند ۲۰۳۰ سازمان ملل و یونسکو از جانب دولت اشاره کردند و با انتقاد شدید از این موضوع، گفتند: این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آن‌ها شود. امضای این سند و اجرای بی‌سر و صدای آن قطعا مجاز نیست و به دستگاه‌های مسئول نیز اعلام شده است.
آیت‌ا... خامنه‌ای تاکید کردند: به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین‌المللی که تحت نفوذ قدرت‌های بزرگ نیز قرار دارد، به خود حق می‌دهد که برای ملت‌هایی با تاریخ و فرهنگ و تمدن گوناگون، تکلیف معین کند.
ایشان با تاکید بر اینکه اصل این کار غلط است، خاطرنشان کردند: اگر چنانچه با اصل کار نمی‌توانید مخالفت کنید، صراحتا اعلام کنید که جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش‌وپرورش، دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به این سند ندارد.
رهبر انقلاب اسلامی با گلایه از شواری‌عالی انقلاب فرهنگی، گفتند: این شورا باید مراقبت می‌کرد و نباید اجازه می‌داد کار تا جایی پیش برود که اکنون ما مجبور به جلوگیری از آن شویم.
ایشان تاکید کردند: اینجا جمهوری اسلامی ایران است و در این کشور مبنا اسلام و قرآن است. اینجا جایی نیست که سبک زندگی معیوب، ویرانگر و فاسد غربی بتواند اعمال نفوذ کند. در نظام جمهوری اسلامی پذیرش چنین سندی، معنا ندارد.
تا رفع ابهامات، سند 2030 عملیاتی نخواهد شد
دولت نیز در این خصوص بیکار نماند و برای شفاف‌سازی و روشن شدن ابعاد مختلف این موضوع اقدام کرد. مرتضی تمجیدی- مقام عالی آموزش‌وپرورش در استان زنجان نیز با برگزاری نشست خبری در عصر روز سه‌شنبه بیست‌وششم اردیبهشت‌ماه به‌عنوان نماینده دولت، درخصوص اجرایی و عملیاتی شدن سند 2030 یونسکو توضیحات خود را در راستای شفاف‌سازی این موضوع به خبرنگاران و اصحاب رسانه استان ارائه داد. تمجیدی با تاکید بر اینکه کشورهای متعهد برای اجرای سند 2030 درخصوص عدم اجرای بندهای مغایر با فرهنگ، قوانین و موازین جامعه خود آزاد هستند، گفت: این سند تا رفع کامل ابهامات در جمهوری اسلامی ایران اجرایی و عملیاتی نخواهد شد و در حال‌حاضر اجرای آن متوقف است.
وی ادامه داد: اخباری که توسط برخی از رسانه‌ها با رویکردهای سیاسی و سوء‌استفاده از بیانات مقام رهبری مطرح شده، بیشتر مصداق شایعه است و وزارت آموزش‌وپرورش هرگز برنامه‌ای مغایر با موازین جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ ایرانی اسلامی اجرا نخواهد کرد.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان زنجان با اشاره به حق کشورهای عضو سازمان ملل متعهد درخصوص اجرای سند 2030 یونسکو، گفت: از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ موضوع «آموزش برای همه» در این وزارتخانه اجرا شده و ایران جزء اجراکنندگان اصلی این برنامه بود.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان زنجان ادامه داد: مطالب رهبر انقلاب طرح نگرانی‌های کلی بود و اشاره‌ای به جزئیات نداشتند، در همین راستا مقامات مسئول آموزشی در کشور با ارسال نامه‌ای خدمت ایشان، جدیت خود در را راستای رفع نگرانی مقام رهبری ابراز کردند.
وی در ادامه افزود: دولت سعی می‌کند از ابزار دیپلماسی علمی و فرهنگی برای تعامل بیشتر و اثرگذاری در سطح جهان نهایت بهره را ببرد.
تمجیدی با اشاره به نتیجه تعامل با ابزار دیپلماسی فرهنگی و علمی، گفت: این تعامل باعث شده تا مسئولان کشور مانع از ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی در دنیا شوند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان زنجان با بیان اینکه وزارت آموزش‌وپرورش در سال ۲۰۱۵ در جلسه‌ای در رابطه با همین سند حضور داشت، تصریح کرد: وزیر وقت آموزش‌وپرورش در آن جلسه درباره سند ۲۰۳۰ بر عدم اجرای برنامه‌های مغایر با مبانی ملی، فرهنگی و اسلامی تاکید کرده بود.
وی اظهار کرد: در ایران نشست‌های مختلفی برای همسو کردن سند 2030 با سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش کشور که یک سند بالادستی محسوب می‌شود، برگزار شده است.
تمجیدی ابراز کرد: تک‌تک مسئولان دولت خود را ملزم می‌دانند تا به مبانی قانون و مسائل دینی متعهد باشند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان زنجان با اشاره به اینکه تا رفع ابهامات، این سند عملیاتی نخواهد شد، گفت:  در این خصوص براساس چارچوبی که کارگروهی متخصص مشخص خواهد کرد، عمل خواهد شد و در حال‌حاضر اجرای آن متوقف است.
وی تاکید کرد: همه محتوای کتاب‌های درسی در تمام مقاطع تحصیلی ریشه در آموزه‌های دینی دارد و حذف کتب دینی و قرآن کذب محض است.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان زنجان افزود: ۷۰ هزار نفر از دانش‌آموزان استان زنجان در مسابقات قرآنی و مذهبی شرکت کرده‌اند و هدف‌گذاری این وزاتخانه بر توسعه آموزه‌های دینی است.
تمجیدی با بیان اینکه توسعه دارالقرآن و مسابقات مذهبی در همین راستاست، گفت: در حال‌حاضر در 700 آموزشگاه استان زنجان نماز جماعت برگزار می‌شود.
وی یادآور شد: فرهنگیان متعهد به آموزش ارزش‌های دینی و انس با نماز و قرآن، در کنار سایر درس‌ها هستند.
مدیرکل آموزش‌وپرورش استان زنجان با بیان اینکه اگر کسی نسبت به اینگونه امور شبهه‌افکنی کند، به ضرر کشور خواهد بود، گفت: مسئولان دولتی اعلام کرده‌اند هر بندی که در این سند مغایر با آموزه‌های دینی و در تعارض با مبانی دینی باشد، انجام نخواهند داد.
تمجیدی با اشاره به بومی کردن سند 2030 توسط ایران، تصریح کرد: موضوع ریشه‌کن کردن بی‌سوادی و همگانی کردن آموزش از جمله بندهای این سند به‌شمار می‌رود.
وی اظهار کرد: عده‌ای برای رسیدن به اهداف سیاسی خودشان حاضر می‌شوند مردم را نگران کنند و نباید اهداف سیاسی باعث تشویش افکار عمومی شود.
سند 2030، 6 جنبه یعنی «کرامت انسانی، مردم، کره زمین، سعادت، برابری و مشارکت» را مورد تاکید قرار می‌دهد که می‌توان آن‌ها را همان ارزش‌های محوری این سند دانست. بر همین اساس، این ارزش‌ها در حوزه‌های مختلف و در اهداف جزئی منعکس شده‌اند، ولی ایراداتی همچون آموزش مسائل جنسی به کودکان برای جلوگیری از تعرض و تجاوز و گسترش بیماری‌هایی همچون ایدز، حذف آموزش دروس مذهبی و کتب آسمانی درخصوص این طرح مطرح است و تا زمان رفع ابهامات و شفاف‌سازی دقیق نحوه عملیاتی شدن، این سند در جمهوری اسلامی ایران اجرایی نخواهد شد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .