کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

رئیس پیوست‌نگاری فرهنگی شورای انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با مردم‌نو: مشکل امروز جامعه ما کم‌توجهی متولیان فرهنگ نسبت به مسئولیت‌شان است

(0 رای‌ها)
احسان بابایی - مردم‌نو؛ «فرهنگ هویت یک ملت است. ارزش‌های فرهنگی روح و معنای حقیقی یک ملت است. همه‌چیز مترتب بر فرهنگ است. فرهنگ حاشیه و ذیل اقتصاد نیست، حاشیه و ذیل سیاست نیست. اقتصاد و سیاست حاشیه و ذیل بر فرهنگ‌اند؛ به این باید توجه کرد. نمی‌توانیم فرهنگ را از عرصه‌های دیگر منفک کنیم. همین‌طور که اشاره کردند، اینکه ما گفتیم مسائل اقتصادی و مسائل گوناگون مهم پیوست فرهنگی داشته باشد، معنای آن همین است؛ معنای آن این است که وقتی یک حرکت اساسی در زمینه اقتصاد، در زمینه سیاست، در زمینه سازندگی، در زمینه فناوری، تولید و پیشرفت علم می‌خواهیم انجام بدهیم، ملتفت لوازم فرهنگی آن باشیم. گاهی اوقات انسان در یک کاری وارد می‌شود، یک کار اقتصادی انجام می‌دهد، اما لوازم آن و تبعات فرهنگی آن‌را توجه ندارد. بله، کار کار بزرگی است؛ کار اقتصادی بزرگی است، منتها بر آن مترتب می‌شود لوازمی و تبعاتی که برای کشور ضرر دارد؛ فرهنگ این‌جوری است. باید در همه مسائل آن نکته فرهنگی را در نظر داشت و نگذاریم که این از یاد برود.»
رئیس پیوست‌نگاری فرهنگی شورای انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با مردم‌نو: مشکل امروز جامعه ما کم‌توجهی متولیان فرهنگ نسبت به مسئولیت‌شان است بخشی از بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی 19/09/ 1392
فرهنگی که در کوچه پس کوچه‌های زمان به باد فراموشی سپرده شده و وجود آن، در این برهه از زمان که هجوم فرهنگ منحط غرب، شتاب بیشتری گرفته و از همه‌سو برای ویرانی و نابود کردن قدمت چند هزار ساله تاریخ و ادبیات ایران خیز برداشته‌اند، بسیار ضروری به نظر می‌رسد؛ تا جایی که رهبر انقلاب وجود آن‌را اینگونه بیان می‌کنند: «در طرح‌هایی که در کشور تنظیم می‌شود طرح‌های اقتصادی، طرح‌های پولی، مالی، عمرانی و ... حتما یک پیوست فرهنگی وجود داشته باشد.»
 بنا به اهمیت موضوع و در راستای احیای فرهنگ پیوست‌نگاری، دانشگاه آزاد اسلامی زنجان با همکاری بسیج اساتید، دانشگاه‌ زنجان، دانشگاه پیام‌نور، جهاد دانشگاهی، دانشگاه فرهنگیان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی، موسسه آموزش عالی کار، سازمان میراث‌فرهنگی، شهرداری زنجان و سازمان همیاری شهرداری‌ها اقدام به برگزاری سومین دوره تکمیلی پیوست‌نگاری فرهنگی کرده‌ است.
 دکتر بنیانیان، رئیس پیوست‌نگاری فرهنگی شورای انقلاب فرهنگی به‌عنوان یکی از اساتید مدعو در این دوره ضمن گفت‌وگو با مردم‌نو، گفت: در راستای مطالبات رهبر انقلاب و با توجه به فرمایش اکید ایشان، توجه به بعد فرهنگی در تمام امور باید به یک اصل تبدیل شود و نباید از آثار منفی و تبعات هجمه‌های فرهنگی غافل بود. این هجمه‌ها ممکن است از راه‌های مختلف به جامعه نفوذ کند و آتش به اختیار در فرمایش ایشان در هر زمینه‌ای می‌تواند مانع نفوذ و عادت در جامعه باشد، چه‌بسا که این عادت در مرور زمان می‌تواند قبح و زشتی اعمال را از بین ببرد و جامعه را برای سقوط معنویات و اصول دین آماده‌تر کند. شناخت اصل دین در هر موضوعی مانع از ایجاد شکاف اعتقادی و فکری می‌شود و لازمه این شناخت را همان پیوست فرهنگی تشکیل می‌دهد.
 وی گفت: توجه به معماری ایرانی اسلامی یکی‌دیگر از شاخص‌های پیوست‌نگاری فرهنگی است که می‌توان از آن به‌عنوان تلفیق و ترکیب معماری مدرن و اسلامی نام برد. این بدان معنا نیست که معماری حال‌حاضر، زیر خواسته‌های پیوست‌نگاری فرهنگی مدفون شود، بلکه باید در ساختار آن بتوان همه ابعاد را از نظر مدرناسیون و فولکلوریک تلفیق کرد.
رئیس پیوست‌نگاری فرهنگی شورای انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اولین مسئله‌ای که باید در ارتباط با پیوست فرهنگی، در ذهن مخاطب جای خودش را باز کند، اصلاح یک نگرشی است که در 200 سال اخیر به تدریج و به شیوه‌ای نادرست در جامعه ما شکل گرفته و آن اینکه تا نامی از اصلاح فرهنگ به میان آورده می‌شود، ذهن‌ها صرفا به نهادها و دستگاه‌های خاص از جمله اداره ارشاد اسلامی، جامعه روحانیت و سازمان تبلیغات اسلامی و امثال آن‌ها منعطف می‌شود. این در حالیست که ماهیت فرهنگ به نحوی است که همه افراد و سازمان‌های جامعه در انتقال، تغییرات و اشاعه اعتقادات، ارزش‌های الگوهای رفتاری که قسمت اصلی فرهنگ است نقش ایفا می‌کنند.
 وی اظهار کرد: بنابراین فعالیت فرهنگی و دستاوردهای آن، محصول فعالیت همه دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی، خصوصی و مشارکت آحاد جامعه است. وقتی ما این معنا را پذیرفتیم که همه ما نقش‌آفرین تحولات، تغییرات اعتقادی و ارزشی هستیم، گام بعدی ایجاد این توانمندی است که نقش خود را در فرهنگ جامعه‌شناسی ایفا کنیم و بفهمیم که در چه موقعیتی نقش مثبت یا منفی داریم، آیا رفتار و برخورد من موجب تقویت دین است یا موجب تضعیف آن می‌شود و در گام بعدی باید در راستای اصلاح آن اقدام کنیم.
بنیانیان گفت: وقتی بستر این تلاش فرهنگی ایجاد شد، ما نیازمند مربی و مدرس هستیم که به اصناف، اقشار و سازمان‌های مختلف برای درک بهتر اصلاح فرهنگی کمک کنند. اینجاست که سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی موظف به پیشتبانی این حرکت فرهنگی می‌شوند. مشکل اساسی امروز جامعه ما این است که همین نهادها که مسئولیت اعتلای فرهنگ در جامعه را دارند، به انجام مسئولیت خود کم‌توجه و گاهی بی‌توجه هستند، در حالی که به نفع همین سازمان خواهد بود که بتوانند اقشار جامعه را درگیر اصلاح فرهنگی کنند و خود آن سازمان یا نهاد، ناظر بر اجرای درست و روند صحیح آن باشند.
وی اظهار کرد: اگر توجه کنیم، می‌بینیم بعضی از تصمیات متخذه در حوزه عمرانی می‌تواند صد سال ماندگاری و دوام داشته باشد. برای مثال می‌توان از ساخت مجموعه ورزشی نام برد که پس از ساخت می‌تواند تا صد سال ماندگار باشد و چند نسل را در خود پرورش دهد و طبیعتا آثار مثبت و منفی فرهنگی آن تا سال‌ها قابل مشاهده خواهد بود. اصولا برای ماندگاری یک حرکت عظیم فرهنگی باید حوزه‌ها و دانشگاه‌ها تشکلی را تاسیس و به تهیه پیوست فرهنگی در ابعاد مختلف بپردازند و با کارشناسی دقیق بتوانند آن‌را در جامعه به‌صورت یک بعد لازم و ضروری به مرحله اجرا بگذارند.
 وی با بیان اینکه اجرایی شدن این حرکت در استان، به برداشت و اعتقاد به لزوم وجود آن بین نخبگان استان، امام جمعه و استاندار و در سطح کشوری نیز به نخبگان کشوری بستگی دارد، تاکید کرد: برگزاری دوره‌های چندروزه پیوست‌نگاری فرهنگی توسط استانداری می‌تواند شروع خوبی برای این عزم  فرهنگی ملی باشد.
بنیانیان  گفت: همچنین در حوزه دفتر نمایندگی ولی‌فقیه در دانشگاه‌ها و امام جمعه هم می‌توان ابعاد مختلف این پیوست‌نگاری را در ارتباط با دین و محوریت‌های مختلف آن، چه در بحث جامعه و چه در بحث خانواده به شکل‌های مختلف مورد ارزیابی قرار داد و راهکارهای مفیدی برای مواجهه با مشکلات روزمره ارائه داد.
 وی تاکید کرد: وقتی مدیران متقاضی برگزاری این دوره‌ها شدند، طبعا باید دانشگاه‌ها نیز آماده پذیرش و برگزاری این دوره‌ها باشند. ایجاد مراکز تحقیقاتی از بین اساتید علاقه‌مند به این حرکت فرهنگی یکی از اهداف و تصمیمات این دوره‌هاست که رؤسای دانشگاه‌ها باید به آن توجه خاص و نگرش مثبتی داشته و به آن اهتمام بورزند.
 وی همچنین در پاسخ به سوال مردم‌نو مبنی‌بر اینکه با توجه به ضرورت دخالت این پیوست‌نگاری فرهنگی در تمام امور، آیا امکان دارد از این ضرورت به‌عنوان یک واحد درسی در دانشگاه‌ها استفاده کرد یا خیر، گفت: این کار نیازمند عملیاتی شدن است؛ یعنی باید چندین مورد انجام شود و به اندازه کافی ادبیات لازم تولید شود تا نتیجه و خروجی پروژه به عینه دیده شود. پس از آن می‌توان با وزارت علوم در این مورد همکاری کرد، ولی به نظر می‌رسد در رشته‌های مهندسی عمران و معماری این خلاء بیشتر احساس می‌شود و امیدوارم در آینده‌ای نزدیک شاهد اضافه شدن پیوست‌نگاری فرهنگی در تمام رشته‌ها باشیم.
در این دوره هیئت موسس کانون پیوست فرهنگی انتخاب شدند. همچنین مقرر شد مصوبات این دوره توسط بسیج اساتید ابتدا در دانشگاه‌ها و سپس با پیگیری‌های بعدی این کانون در تمامی استان‌ها در قالب سازمان پیوست فرهنگی که در سال 92 به استانداران کشور ابلاغ شده و همچنین بنا به تاکیدات رهبر انقلاب به مرحله اجرا گذاشته شود. این دوره در تاریخ 1/5/96 به مدت پنج روز برگزار شد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .