کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

در گفت‌وگوی اختصاصی مردم‌نو با شهردار منطقه یک عنوان شد؛ پایبند عهدی هستیم که با مردم بسته‌ایم

(0 رای‌ها)
مقدمه؛ بنابر آمار منتشرشده، شهرداری منطقه یک زنجان با مساحتی قریب‌به 2000 هکتار در پهنه پنج ضوابطی طرح تفصیلی شهر زنجان قرار دارد که بیش از 22 کوی اقماری از جمله زیباشهر، امیرکبیر، اسلام آباد، پایین کوه، کارمندان، قائم، کوی‌فرهنگ، آزادگان، الهیه، اندیشه، شهرآرا و مهرآرا و ثمین به‌عنوان مسکن مهر را در حوزه خدمات خود جای داده است. منطقه یک به‌علت وسعت و پهنه‌بندی، ناگزیر به ارائه خدمات متنوع به شهروندان محله‌های مختلف زنجان است و این باعث می‌شود که شهرداری منطقه یک با حجم وسیعی از سلیقه‌ها و خواست مردمی مواجه باشد. بهانه این گفت‌وگو قولی بود که روزنامه مردم‌نو به نقل از سعید بیات، شهردار منطقه یک به برخی از اهالی بلوار عمید زنجانی داده بود.
در گفت‌وگوی اختصاصی مردم‌نو با شهردار منطقه یک عنوان شد؛ پایبند عهدی هستیم که با مردم بسته‌ایم

علیرضا جماعت‌لو - سردبیر؛ سال گذشته پیرو تماس تلفنی یکی از شهروندان برای پیگیری و رسانه‌ای کردن مشکلات محله‌شان با شهردار منطقه یک تماس گرفتم و نظرش را جویا شدم. منطقی و با حوصله به تمام سوالات پاسخ داد و در پایان گفت: «ساماندهی و بهسازی بلوار عمید زنجانی در دستور کار و برنامه شهرداری منطقه یک قرار دارد.» این جملات را عینا برای اهالی محل و مغازه‌داران حاشیه بزرگراه 22 بهمن و ابتدای بلوار عمید زنجانی مطرح کردم و از جانب شهردار منطقه یک به آن‌ها قول دادم که سال آینده مشکلشان رفع خواهد شد. امروز حدود یک‌سال از آن قول و قرار گذشته و شهردار منطقه یک به قولی که داده بود عمل کرده و عملیات بهسازی منطقه در دست اقدام است. به همین بهانه به سراغ سعید بیات، شهردار منطقه یک رفتم تا در مورد عهدی که با مردم بسته و به آن عمل کرده بود بگوید.

آقای شهردار، با تشکر از عمل به قولی که دادید، درخصوص شاخصه‌های مهمی که منطقه یک، به‌عنوان گسترده‌ترین منطقه زنجان دارد توضیح دهید.
ممنون از توجه شما به حوزه مدیریت شهری. سال گذشته ما گفت‌وگوی مفصلی درخصوص مشکلات و اقدامات انجام‌شده در منطقه یک باهم داشتیم. آن موقع هم گفتم که احداث فضای سبز در بلوار عمید مستلزم تکمیل احداث و پوشش کانال بستر فضای سبز است که طبق برنامه‌ریزی انجام‌گرفته برابر بودجه مصوب سال 1395 نسبت به اجرای دیواره و پوشش کانال به‌طول 890 متر با دهانه سه متر حد فاصل تقاطع ملاصدرا تا کمربندی 22 بهمن اقدام و در راستای اتمام پروژه، با اخذ مصوبه نسبت به تکمیل پوشش کانال تا زمینه برای احداث فضای سبز جنب بلوار 22 بهمن فراهم شود که در حال‌حاضر جدول‌گذاری برای احداث فضای سبز روی کانال برابر بودجه 96 در حال انجام است. همچنین با عنایت به درخواست مالکان املاک ضلع غربی بلوار عمید زنجانی درخصوص احداث فضای سبز با توجه به اختلاف نظر اهالی در ایجاد باند کندرو که موجبات بروز مشکلات در اجرای پروژه شد که با مرتفع شدن موضوع و قبول اهالی محترم برای اجرای پروژه برابر طرح مصوب، در حال‌حاضر پروژه با همت همکاران و پیمانکار در حال انجام است. ضمن تقدیر و تشکر از همراهی اهالی محترم، امیدوارم پروژه با پشتوانه مردمی در بازه زمانی معین به انجام برسد. بنابراین امروز عنوان می‌کنم که شهرداری به عهدی که با مردم در راستای خدمات‌رسانی بسته عمل کرده است.
همان‌گونه که اشاره کردید منطقه یک دارای بیشترین کوی جدیدالاحداث است که قطعا توجه ویژه‌ای برای برآورده کردن نیازهای اقشار مختلف با سلیقه‌های گوناگون را می‌طلبد. این منطقه چند شاخص و ویژگی مهم دارد. از شاخصه‌های این منطقه از شهرداری زنجان، می‌توان به استقرار اماکن اداری، بیمارستان تخصصی و فوق‌تخصصی، دانشگاه علوم پایه، سایت نمایشگاه بین‌المللی کاسپین زنجان، بازار روز (جمعه‌بازار) به‌ویژه محور گردشگری گاوازنگ اشاره کرد. هرکدام از این مراکز که از مزیت‌های زیرساختی شهر زنجان به‌عنوان مرکز استان محسوب می‌شود، اهمیت خدمت در این محدوده از شهر را دوچندان می‌کند؛ با دقت نظر در این موضوع می‌توان این پتانسیل را به‌عنوان فرصت مدیریت شهری یاد کرد که قطعا با برنامه‌ریزی، جلب مشارکت مردمی، هدایت و رهنمودهای مدیریت بالادستی و همدلی شهروندان با همراهی رسانه‌های جمعی، این امر به فرصت تبدیل می‌شود.
 با توجه به این گستردگی و طبعا تنوع محله‌ها و سلیقه‌ها، میزان بودجه تعلق‌گرفته به منطقه یک تا چه اندازه کفاف هزینه‌های ارائه خدمات و نگهداری مناطق را می‌دهد؟
خودتان واقفید که بودجه هرچقدر هم زیاد باشد، کفاف این حجم از مطالبات را نمی‌دهد. زنجان شهری است که در حال نوگرایی و پوست‌اندازی است؛ پس طبیعی‌ست که برای نوسازی و ارائه خدمات احتیاج به بودجه زیادی دارد. شهرداری منطقه از نظر درآمد و هزینه خودگردان بوده و بودجه شهرداری از طریق عوارضی که شهروندان بابت دریافت خدمات به شهرداری پرداخت می‌کنند تامین می‌شود. نکته مهمی که در کار شهرداری وجود دارد، نوع خدماتی است که به مردم ارائه می‌کند. شهروندان فهیم زنجان شایستگی خدمات مناسب را دارند لذا کم بودن اعتبارات و رشد روزافزون نیاز مردم به استفاده از خدمات متنوع شهری، مهم‌ترین دغدغه این روزهای مدیریت شهری است.
 ما معتقدیم که مسئولان باید حقایق را آنگونه که هست بگویند تا مردم با مشکلات آشنا شوند. اطلاع ندادن به مردم گاهی باعث سوءتفاهم و تحمیل هزینه مضاعف بر مجموعه مدیریت شهری می‌شود. از میزان بودجه و نحوه عملکرد منطقه یک بگویید.
اگر بخواهیم در مورد واقعیت‌های موجود صحبت کنیم باید ساعت‌ها بنشینیم و گفت‌وگو کنیم! اما آنچه که مدنظر شماست را می‌توان در دو بخش میزان بودجه و نحوه هزینه‌کرد آن دسته‌بندی کرد. بودجه مصوب و ابلاغی شهرداری منطقه یک مبلغ 000/670/531/406 ریال است که براساس توسعه متوازن شهری تهیه شده است. شهرداری منطقه یک براساس بودجه عمرانی مصوب در سال 96 کار خود را شروع کرده است و در همین راستا پروژه‌هایی را اعم از آسفالت‌ریزی، لکه‌گیری و ترمیم، آسفالت‌تراشی، جدول‌گذاری، پیاده‌روسازی، اصلاح هندسی، احداث کف‌سازی و پوشش کانال، احداث سرویس بهداشتی، اصلاح میادین، جدول‌گذاری فضاهای سبز شهری و طراحی و احداث پارک‌های سطح منطقه در دستور کار خود قرار داده است. شهرداری منطقه یک کارهای شاخصی هم در حوزه احداث خیابان، فضای سبز و ایجاد پارک برای استفاده شهروندان منطقه یک انجام داده که در صورت نیاز به آن‌ها اشاره خواهم کرد.
 قطعا این نیاز وجود دارد. درخصوص سرانه فضای سبز منطقه یک و تناسب آن با استانداردهای روز برای خوانندگان بگویید.
موضوع سرانه فضای سبز در ایجاد نشاط اجتماعی، تولید هوای پاک شهر و همچنین ایجاد منظر مطلوب شهری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ لذا با توجه به اهمیت این موضوع، احداث و نگهداری فضای سبز شهری از مولفه‌های بسیار جدی مدیریت شهری است. شهرداری منطقه یک ضمن نگهداری و تجهیز بیش از 20 پارک بزرگ و کوچک در سطح منطقه، هر سال بنا به درخواست همشهریان و پیش‌بینی‌های انجام‌شده، احداث پارک‌های جدید را آغاز و با استفاده از گونه‌های گیاهی سازگار با اقلیم شهر زنجان و همچنین مواد مصالح پایدار اعم از سنگ‌فرش و تاسیسات پارک‌ها را تجهیز می‌کند. شهرداری در کنار روند احداث، استفاده از مبلمان شهری با طراحی به‌روز و مواد ترکیبی، سعی در ایجاد فضای مفرح از حیث زیباشناختی و روانشناسی اجتماعی را نیز در دستور کار خود دارد. نمونه این نوع ترکیب مواد و مصالح و طراحی کاشت گونه‌های گیاهی را در پارک‌های جدیدالاحداث شقایق، شهروند، پارک معلم و عاصم زنجانی که احداث، افتتاح و تقدیم شهروندان شده است، قطعا ملاحظه کرده‌اید. امسال نیز دو پارک محله‌های پونه و کمیل واقع در کوی‌های الهیه و فرهنگ با طراحی جدید و مجهز به مبلمان پارکی، ست‌های ورزشی و وسایل بازی کودکان در حال اتمام و بهره‌برداری است، همچنین پارک رضوان به‌عنوان بزرگترین پارک شهری در سطح منطقه یک قریب به چهار هکتار در محدوده زیباشهر و پایین‌کوه در حال احداث است که با عنایت به وسعت پارک پیش‌بینی و طراحی زمین‌های بازی از جمله والیبال، اسکیت، بسکتبال، ست‌های ورزشی و محوطه بازی کودک با توجه به تراکم جمعیتی پیرامونی پارک و استقرار مجتمع‌های آپارتمانی آسمان، سینا، گلستان، هنرمندان و نیاوران تاثیر بسزایی در بالا بردن نشاط اجتماعی و سرانه خدماتی و فضای سبز محدوده یادشده خواهد داشت.
جسته و گریخته صحبت‌هایی در بین مردم درخصوص وضعیت آسفالت خیابان‌های شهر و کیفیت آن شنیده می‌شود. چه اقداماتی برای بهبود شرایط در دست انجام دارید؟
همان‌گونه که مستحضرید عوامل متعددی در تولید آسفالت به‌عنوان یک محصول نهایی تاثیرگذار است که در این راستا شهرداری زنجان با تاکیدات دکتر یگانه، شهردار زنجان نسبت به عقد قرارداد با مشاور ذی‌صلاح برای نظارت از ابتدای پروسه تولید شامل تامین مصالح سنگین، تولید و عمل‌آوری آسفالت و زیرسازی و پخش آسفالت اقدام کرده که به یقین با این تدابیر کیفیت آسفالت به نقطه مطلوبی می‌رسد.
شهرداری در راستای اجرای پروژه‌ها در برخی نقاط شهر که گاهای به نظر می‌رسد ساکنان این مناطق نسبت به ارائه خدمات شهرداری انتظار توجه بیشتری را دارند، چه اقدامات یا برنامه‌ای را در دستور کار خود دارد؟
در سال‌جاری شهرداری زنجان پروژه‌هایی را به‌عنوان پروژه‌های شاخص شهرداری تعریف برای هر یک از حوزه‌ها و مناطق تعیین کرده که برای شهرداری منطقه یک نیز احداث ورودی شهرآرا تعیین و ابلاغ شده است. در راستای توزیع متوازن خدمات و احداث ورودی شهرآرا به‌عنوان پروژه شاخص منطقه در غرب شهر زنجان در دستور کار شهرداری منطقه قرار گرفت. با توجه به اینکه شرکت تعاونی شهرآرا در مکان‌یابی و نحوه دسترسی کوی مذکور و تعیین تکلیف مالکیت اراضی واقع در مسیر دسترسی از سوی تعاونی مورد توجه قرار نگرفته که این امر شهرداری را نیز در ارائه خدمات شهری به منطقه با مشکل مواجه کرد. برای حل این مشکل و شروع پروژه، شهرداری نسبت به تشکیل جلسات متعددی با مالکان اراضی واقع در مسیر به‌منظور احداث خیابان 35 متری برگزار کرده و پس از توافق با مالکان و اخذ مصوبات لازم از کمیسیون ماده 5 و شورای اسلامی شهر نسبت به احداث خیابان کوی شهرآرا اقدام کرده است. عملیات عمرانی این بلوار نیز پس از رفع معارضات ناشی از مالکیت اشخاص در بدنه طرح، آغاز شد که تا مرحله بهره‌برداری هزارو 222 متر طول نهر ایستاده، دو هزار و 824 متر طول جدول‌گذاری تک‌جدول، 18 هزار متر‌مکعب خاک‌برداری و 408/75 مترمکعب بنایی با سنگ لاشه به انجام رسیده است. در حال‌حاضر دو مسیر رفت و برگشت بلوار محیط‌بان مورد استفاده ساکنان محترم شهرک شهر‌آرا و مهرآرا قرار دارد. در این زمینه لازم می‌دانم از حمایت‌های شهردار زنجان، اعضای شورای اسلامی شهر و اعضای کمیسیون ماده 5 بالاخص نظر مساعد معاونت هماهنگی امور عمرانی قدردانی کنم. درخصوص تحویل کوی شهرآرا با توجه به مواد 22 الی 26 قانون نحوه آماده‌سازی اراضی و تکالیف تعاونی‌ها، در جلسات متعددی تشکیل و نواقصات کوی مذکور برابر قانون یادشده احصا و به تعاونی ابلاغ شد. پس از انجام موارد یادشده با تحویل قطعی شهرک، شهرداری خدمات مطلوب‌تری را از جمله احداث پارک در این شهرک ارائه خواهد کرد.
 آقای بیات، یکی از مواردی که شما درخصوص شاخصه‌های منطقه به آن اشاره کردید، وجود منطقه تفریحی گاوازنگ در حوزه مدیریتی شماست و به تبع آن برگزاری جشنواره هر ساله آش به‌عنوان یک برنامه ملی، توجهات زیادی را به آن منطقه معطوف می‌کند. درخصوص خدماتی که به این محل می‌دهید توضیح دهید.
اجرای موفق برنامه ملی آش ایرانی که به همت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و با مشارکت شهرداری برگزار می‌شود، در ایجاد نشاط اجتماعی موثر است. شهرداری منطقه همزمان با برگزاری جشنواره آش برابر بودجه مصوب، نسبت به ساماندهی مسیر و بهسازی آن اقدام می‌کند که برای تکمیل آن در نظر دارد با عملیات عمرانی و ایجاد مسیرهای پیاده‌محور و دوچرخه‌سوار، ظرفیت‌های گردشگری مسیر یادشده را ارتفاع ببخشد، همچنین در این راستا آسفالت لاین غربی و شرقی حدفاصل میدان کوهنورد تا بلوار مهرانه، احداث و کاشت فضای سبز لاین غربی با اجرای فرش گل مقابل هتل سپهر و شروع احداث فضای سبز لاین شرقی مسیر گاوازنگ در سال جاری از جمله فعالیت‌های شهرداری منطقه به‌منظور آماده‌سازی مسیر مجموعه گردشگری گاوازنگ است. همان‌طور که می‌دانید در یک شهر پویا برای جلب رضایت عمومی و ایجاد فضاهای مطلوب شهری، موضوع زیباسازی و سیما و منظر مطلوب شهری از جمله مباحث مورد توجه شهروندان و مدیریت شهری است به همین منظور آذین‌بندی معابر و فضاهای عمومی، پروژه نورپردازی سازه‌های شهری و میادین در دستور کار شهرداری قرار گرفته و اکنون نیز مشاور مربوطه در حال مشاوره و ارائه طرح جامع نورپردازی شهر زنجان است.
 شهرداری منطقه یک چه اقداماتی در راستای عمل به دستورات اقتصاد مقاومتی انجام داده است؟
شهرداری منطقه یک زنجان در راستای عمل به منویات رهبر انقلاب درخصوص اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی نسبت به برون‌سپاری واگذاری فضای سبز شهرداری منطقه یک با طی تشریفات قانونی موضوع نگهداری فضای سبز در قالب سه ناحیه به دو پیمانکار بخش خصوصی اقدام کرده است که این امر موجب بالا رفتن راندمان و کاهش هزینه‌ها در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود. از دیگر اقدامات انجام شده در محدوده شهرداری منطقه در راستای عمل به شعار اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، واگذاری پروژه مشارکتی مهدوی واقع در کوی کارمندان در قالب مجتمع تجاری اداری است که پس از طی تشریفات قانونی ضمن اخذ مصوبه شورای اسلامی شهر و کمیسیون ماده 5 نسبت به عقد قرارداد با سرمایه‌گذار با زیربنای 34 هزار و 593 مترمربع اقدام شد که در حال‌حاضر گودبرداری پروژه انجام گرفته و پروژه فعال است.
 حرف آخر؟
با توجه به اینکه شهرداری یک نهاد عمومی مردمی است که بخش عمده‌ای از هزینه خدمات این نهاد با عوارض‌ وصولی از ناحیه مردم تامین می‌شود، یقینا نقطه‌نظرات کارشناسی شهروندان محترم در نحوه تعریف پروژه‌های عمرانی حائز اهمیت است؛ از این رو‌ طی سال‌های اخیر شهرداری نسبت به اخذ نظرات مردمی در اولویت‌بندی پروژه‌های عمرانی با لحاظ پیوست فرهنگی بودجه و مشارکت مردمی اقدام می‌کند. در همین راستا توسعه فضای سبز از جمله طرح‌هایی است که در دستور کار منطقه بوده و احداث و تجهیز پارک‌های عاصم زنجانی، همت، شهروند، شقایق، معلم، فضای سبز مسیر بلوار گاوازنگ و احداث دو پارک کمیل و پونه توانسته است سرانه فضای سبز در منطقه را افزایش دهد، به‌طوری که سطح فضای سبز منطقه نسبت به سال‌های قبل رشد قابل توجهی داشته است. در همین رابطه بیش از
دو هزار و 928 اصله نهال در سطح معابر کاشته شده و این مهم علاوه‌بر کاشت گل‌های فصلی است که در سطح وسیعی از منطقه در راستای ایجاد محیط زیبا و مفرح برای شهروندان ایجاد شده است. در راستای عمران و آبادانی نیز این منطقه از شهرداری زنجان به منظور اجرای ترمیم آسفالت معابر و خیابان‌ها بیش از 22 هزار تن آسفالت توسط پیمانکاران طرف قرارداد و اکیپ امانی اجرا کرده است. همچنین مقدار 16 هزار تن روکش آسفالت در کمربندی شمالی، بلوار ملاصدرا، مجتمع خبرنگاران، خیابان شهید مدنی اسلام‌آباد، خیابان دوم شهرک کارمندان و کوی جانبازان انجام شده و در سال‌جاری نیز روکش آسفالت ادامه کمربندی شمالی بلوار گلستان، خیابان دستغیب، خیابان مصطفی خمینی و جبار جهانگیری اسلام‌آباد و 20 متری میثاق 23 اراضی پایین‌کوه در دستور کار شهرداری منطقه یک قرار دارد. اصلاح تقاطع هندسی ظفر، تقاطع عمید زنجانی در بلوار 22 بهمن، تقاطع ملاصدرا و اصلاح هندسی میدان مدرس و احداث کانال عاصم زنجانی، عمید زنجانی و کانال اطلسی در کوی‌فرهنگ و ثمین و نیز احداث سرویس‌های بهداشتی در پارک پونه و نصب ست‌های ورزشی در بیش از 20 نقطه از سطح منطقه از دیگر اقدامات عمرانی منطقه یک است. جمع‌آوری روزانه 90 تن زباله خانگی، رنگ‌آمیزی جداول، خط‌کشی معابر، مناسب‌سازی بستری مسیرهای منتهی به مدارس در ایام بازگشایی مدارس، آذین‌بندی و منظرسازی سطح منطقه در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی به‌ویژه ایام شعبانیه، ایام محرم و دهه فجر، استقبال از بهار و همچنین انجام عملیات زمستانی و پاسخگویی به درخواست‌های سامانه 137 از جمله اقدامات شهرداری در حوزه ارائه خدمات به شهروندان در طول سال است. در پایان از شهروندان محترم که قطعا به‌عنوان متولیان شهر، شهرداری را در انجام پروژه در طول سال همراهی کرده‌اند و همچنین از جنابعالی و اصحاب رسانه که همیشه با ارائه نقطه‌نظرات سازنده خود شهرداری را در پیشبرد اهداف یاری می‌کنند، کمال تشکر را دارم.

ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com آخرین ویرایش در شنبه, 21 مرداد 1396 ساعت 09:26
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .