کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

سیاست‌ دولت در حوزه مسکن بر پایه ۳ محور آموزش پذیری مردم گلوگاه مدیریت بحران زنجان مطلب ویژه

(0 رای‌ها)
نبود امکانات به روز، پرداخت نشدن مستمر اعتبار مربوط به مدیریت بحران و از همه مهمتر، همکاری و مشارکت مردم در دریافت آموزش‌ها و نهادینه سازی فرهنگ رفتار درست در مواقع بحرانی، از مهمترین مباحثی بود که در میزگرد ایرنای مرکز زنجان با موضوع چالش‌های مدیریت بحران مطرح شد.
سیاست‌ دولت در حوزه مسکن بر پایه ۳ محور آموزش پذیری مردم گلوگاه مدیریت بحران زنجان به گزارش ایرنا، حادثه خبر نمی‌کند، اما می‌توان با اقدامات پیشگیرانه میزان خسارت و تلفات جانی و مالی آن را به حداقل رساند و در این زمینه مسئولان و متولیان حوزه مدیریت بحران مسئولیت و تکالیف سنگینی بر عهده دارند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز زنجان برای بررسی این موضوع اقدام به برگزاری میزگردی با موضوع چالش‌های پیش روی مدیریت بحران این استان با حضور صفی ا... کرامتی مدیرکل مدیریت بحران استان، شهرام میرزایی مدیرعامل جمعیت هلال احمر و علی محمدی سرپرست شهرداری زنجان کرد که تمامی مسئولان حاضر در این میزگرد به اتفاق بر لزوم آموزش پذیری مردم و فرهنگ سازی در میان آنان تاکید داشتند.
برای این میزگرد جواد رحمتی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار زنجان و دکتر علیرضا زراعتچی رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان دعوت بودند که هیچ یک حضور نیافتند.
آموزش مردم برای آمادگی در روز حادثه رکن اساسی است
مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان با بیان اینکه از هم اکنون باید برای مواجهه با حوادث آماده بود، گفت: اگر تمام دستگاه‌های اجرایی در اتفاق ناگواری که همه مردم را درگیر کرده، مشارکت کنند، به یقین جوابگوی نیازها نخواهد بود، از این جهت آموزش مردم برای ایفای نقش خود، رکن اساسی است.
صفی ا... کرامتی افزود: 42 هزار نفر سال گذشته در استان زنجان آموزش‌های لازم را در مواجهه با حوادث سپری کرده‌اند و باید تلاش کنیم تا تمام مردم استان این موارد مهم را آموزش ببینند.
وی تاکید کرد: رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در آگاه و فرهنگ سازی مردم برای مواجهه با بحران و حوادث نقش مؤثر و مهمی دارند.
کرامتی با اشاره به اینکه برای کل دستگاه‌های اجرایی استان برنامه آموزشی داریم، گفت: قصد داریم هر سال تا 100 هزار نفر آموزش عمومی داشته باشیم.
مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان تصریح کرد: مردم استان حداقل باید هشت ساعت آموزش در زمینه کمک‌های اولیه، اطفای حریق و مسائل توجیهی مرتبط را سپری کنند.
فعالیت 29 آتش نشانی در 21 نقطه استان زنجان
کرامتی با اشاره به اینکه برای مقابله با حادثه‌هایی همچون آتش سوزی در شهر آمادگی داریم، گفت: هم اکنون 29 آتش نشانی در 21 نقطه استان مشغول خدمات رسانی به هم استانی‌ها هستند.
مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان تاکید کرد: ارگان‌های نظامی هم برای مقابله با حوادث تجهیزات خوبی دارند و ظرفیت بالایی در مقابله با بحران برای استان محسوب می‌شوند.
وی اظهار کرد: برای پشتیبانی از مردم حادثه دیده 11 پایگاه ثابت اورژانس به دانشگاه علوم پزشکی اضافه و سالن‌های چند منظوره برای مواقع بحرانی برای استفاده‌های مختلف پشتیبانی پیش بینی شده است.
کرامتی تصریح کرد: هم اکنون چهار کارگروه اصلی در مدیریت بحران استان فعالیت و همکاری می‌کنند.
وی ادامه داد: برای جلوگیری از بروز مشکل جدید برای مردم، به مراجع ذیربط ابلاغ کرده‌ایم که روی گسل‌های استان بلند مرتبه سازی انجام نشود.
40 درصد از منازل روستایی بیمه نیستند
کرامتی با اشاره به اهمیت موضوع بیمه برای جبران خسارت بعد از بروز حادثه، گفت: هم اکنون بیش از 40 درصد از منازل روستاهای استان زنجان بیمه نیستند و اگر حادثه‌ای رخ دهد صاحبان این ساختمان‌ها با مشکل مواجه خواهند شد.
مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان افزود: باید برای مردم اهمیت و ضرورت بیمه ساختمان‌های مسکونی در مقابل حوادثی همچون آتش سوزی، سیل و زلزله توسط اهالی هنر، رسانه، مسئولان، روحانیت و محیط‌های آموزشی تبیین شود.
وی تاکید کرد: نقش مردم در این موضوع و پیشگیری از بروز مشکلات جدی برای خود و جامعه، بسیار مهم و حیاتی است، چرا که با استانداردسازی ساختمان در زمان ساخت و بیمه آن جلوی بسیاری از مشکلات در آینده گرفته می‌شود.
کرامتی با تشریح حوادث اتفاق افتاده در استان، گفت: تا کنون 18 نوع حادثه از جمله زلزله، آتش سوزی، توفان، کولاک و سیل در زنجان رخ داده است.
مهم‌ترین چالش دولت در زنجان نبود آموزش مردم است نه کمبود تجهیزات
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: استان زنجان متناسب با کشور تجهیزات برای مواجهه با بحران‌ها دارد، مشکل تأمین تجهیزات بلافاصله بعد از حادثه با کمک سایر استان‌ها حل می‌شود، اما مهمترین چالش دولت نبود آموزش مردم برای زمان بروز حادثه است.
شهرام میرزایی افزود: مردم علاقه‌ای به اینگونه آموزش‌ها ندارند و برای گسترش آن باید مسئله کامل تبیین شده و فرهنگ سازی شود.
وی با تشریح نقش مردم در پیشگیری، کنترل یا بروز مردم، اظهار کرد: برای نمونه همه آتش سوزی‌ها در منابع طبیعی استان انسانی است، یا بستر رودخانه‌ها که سیل خیز است، محلی برای ساخت و ساز مردم شده است.
میرزایی افزود: اگر مردم در این خصوص به خوبی توجیه شوند، حداقل خود آنها در بروز حادثه نقشی نخواهند داشت و تا حد زیادی پیشگیری مد نظر دولت اتفاق می افتد، بنابراین مردم باید یاد بگیرند که این مسائل را به خاطر خود و همشهری‌هایشان رعایت کنند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان گفت: مردم باید در برابر مخاطرت و تهدیدها از آمادگی لازم برخوردار باشند تا میزان آسیب‌های ناشی از حوادث به پایین‌ترین سطح برسد.
میرزایی، آگاهی مردم در خصوص نحوه مواجهه و مقابله با حوادث را امری مهم دانست و افزود: اگر عموم مردم در خصوص چگونگی مواجهه و مقابله با حوادث احتمالی، آموزش‌های لازم را فرا گرفته باشند می‌توان میزان تلفات جانی را به حداقل رساند.
وی وجود جعبه کمک‌های اولیه در هر خانواده‌ای را ضروری خواند و با تاکید براینکه جمعیت هلال احمر زنجان با توجه به نقش خود در هنگام حوادث همواره برای امدادرسانی آماده است اظهار کرد: برای اینکه میزان آمادگی نیروهای امدادی این جمعیت مورد سنجش قرار گیرد هرازگاهی مانور ساعت صفر اجرا می‌شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان افزود: در واقع با اجرای این مانور، می‌توان نقاط ضعف و قوت را به شکل بهتری شناسایی و کارشناسی شده نسبت به برطرف کردن نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت اقدام کرد.
وی تاکید کرد: اگر کارکنان دستگاه‌های اجرایی، عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شوند در این صورت می‌توان در مواقع بروز بحران از وجود آنان در ارائه خدمات و امدادرسانی‌ها بهره گرفت.
میرزایی به وجود دستورالعمل ابلاغی در این خصوص اشاره کرد و افزود: این دستورالمعل نشان می‌دهد که مسئولان ارشد کشور به مدیریت بحران توجه ویژه‌ای دارند و بر همین اساس نیز می‌توان بخشی از کارکنان علاقه مند را آموزش داد تا در ارائه خدمات و امدادرسانی‌ها در هنگام حوادث احتمالی کمک کار این جمعیت شوند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان زنجان با اشاره به اینکه پرسنل و نیروهای امدادگر و داوطلب این جمعیت در صورت لزوم از آموزش‌های موردنیاز برخوردار می‌شوند گفت: این جمعیت از وجود تیم واکنش سریع 15 نفره برخوردار است که در مواقع بحران بلافاصله در صحنه حاضر می‌شوند تا بر اساس آموزش‌های داده شده، حادثه دیدگان را یاری بهتری دهند.
شهرداری آماده خدمت رسانی در مواقع بحرانی
سرپرست شهرداری زنجان گفت: ستاد مدیریت بحران و کمیته‌های تخصصی مربوطه در شهر زنجان شکل گرفته و در هر شرایط بحرانی آماده خدمت رسانی به مردم است.
علی محمدی افزود: از زمان شکل گیری این ستاد، شهرداری در راستای وظیفه خطیری که در شهرها دارد برای آماده سازی، به عنوان یک موسسه خدماتی که شبانه روزی در سطح شهر خدمات دهی می‌کند و همان تجهیزات و نیروی انسانی موجود برای خدمت دهی در مواقع بحرانی هم آماده است.
وی یادآورشد: از سوی دیگر سازمانی با عنوان آتش نشانی وجود دارد که طی 2 سال گذشته در زمینه جذب پرسنل جوان اقدام کرده است.
محمدی اظهار کرد: موضوع مدیریت بحران از زمان وقوع حادثه است اما دستگاه‌های خدمات و امداد رسانی باید پیش از وقوع حادثه آمادگی کامل را داشته باشند تا بحران‌های مختلفی که رخ می‌دهد، خسارت کمتری بر جای بگذارد.
سرپرست شهردار زنجان گفت: ایران از جمله 10 کشور بلا خیز جهان است و در قاره کهن آسیا جزء پنج کشور در معرض خطرات عدیده محسوب می‌شود و از 43 نوع حادثه طبیعی شناخته شده در جهان، بیش از 31 مورد در ایران و 18 مورد نیز در استان زنجان تجربه شده است.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه پیشگیری سیاست و رسالت ما ایجاد می‌کند که الآن دنبال در بحث پیشگیری باشیم و پیشگیری نیاز به منابع و تجهیزات خاص خود را دارد.
محمدی ادامه داد: برای مدیریت بحران در شهرداری، زنجان به دنبال عضویت در کمپین جهانی شهرهای تاب آور، آموزش در راستای تشکیل گروه‌های دوام، سیستم هشدار و اطلاع رسانی، عضویت در ستاد مدیریت بحران شهرداری زنجان در نشست‌های ادواری مدیران بحران کلانشهرهای کشور و ساماندهی آب‌های زیر سطحی بوده است.
سرپرست شهرداری زنجان اجرای طرح پژوهشی سایت‌های اسکان اضطراری شهر در پارک‌های گلستان و ملت و پیگیری به منظور ساخت و اجرای ساختمان شماره 2 ستاد مدیریت بحران در برگزاری مانورهای دوره‌ای و ساخت سوله و انبار تجهیزات امداد و نجات ستاد مدیریت بحران را از دیگر اقدامات انجام شده در همین در این شهر اعلام کرد.
وی تاکید کرد: علاوه بر آمادگی موجود، باید تجهیزات به روز مورد نیاز هم برای افزایش توان عملیاتی نیروها در اختیار قرار گیرد.
بافت فرسوده زنجان مهمترین دغدغه مدیران شهری
محمدی تصریح کرد: یکی از نقاط حادثه خیز شهر زنجان همان بافت فرسوده مرکزی شهر است که بالغ بر 500 هکتار مساحت دارد.
سرپرست شهرداری زنجان گفت: مساله بافت فرسوده و تاریخی به گونه‌ای نیست که بتوان در یک برهه زمانی خاص طرح‌هایی را در آن به پایان رساند، شهر از سابقه تاریخی برخوردار است و نمی‌توان در کوتاه مدت اقدام خاصی در این بافت انجام داد.
وی افزود: آنچه که مد نظر مسئولان شهری به خصوص در بافت فرسوده است، اعطای تسهیلات لازم به اجرای طرح‌های اولویت دار به ویژه در زمینه معبر گشایی است.
محمدی یادآورشد: بحث معبر گشایی در سال‌های اخیر یک روند رو به رشدی را دارد اما واقعیت این است که مسئولان استان و شهرداری فقط می‌تواند سیاست‌های تشویقی را انجام دهد تا بافت فرسوده احیا شود حتی این اقدام هم مشمول زمان است.
سرپرست شهرداری زنجان با بیان اینکه لازمه اجرای پروژه‌های عمرانی در بافت فرسوده ایجاد انگیزه و سیاست‌های تشویقی در میان مردم است، گفت: هم اکنون با ساخت و سازها و اجرای پروژه‌هایی همچون طرح تفصیلی شهر، موضوع ساماندهی بافت فرسوده پیش می‌رود.
محمدی اظهار کرد: بیش از یک دهه از آغاز بحث نظارت بر ساخت و سازهای شهری از بعد ایمنی در شهر زنجان سپری می‌شود و دستور العمل های خاصی در زمینه پروژه‌های عمرانی به ویژه از بعد ایمنی مد نظر قرار گرفته است.
وی توجه و تاکید بر موضوع ایمنی را مستلزم مشارکت و همکاری مردم خواند و خاطرنشان کرد: برای اجرای موفقیت آمیز هر پروژه و طرحی، در بخشی از آن مردم باید مشارکت لازم را داشته باشند.
سرپرست شهرداری زنجان گفت: آنچه که برای ما مهم است، تأمین ایمنی و حفظ جان مردم است و این در اولویت تمام اقدامات به طور مستمر قرار دارد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .