کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

در گفت‌وگوی مردم‌نو با یک کارشناس حوزه بین‌الملل عنوان شد؛ عربستان در چالش میان سلفیسم و سکولاریسم مطلب ویژه

(0 رای‌ها)
حسین محبی - مردم‌نو؛ یکی از جریاناتی که طی ماه اخیر در حوزه بین‌الملل، نظرها را به خود جلب کرده، اتفاقات و تحولات سریع و خلق‌الساعه در حوزه اجتماعی کشور عربستان است. اوایل مهرماه بود که خبر رفع ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان به‌سرعت، یکی از مهمترین عناوین خبری جهان را به‌خود اختصاص داد و تصاویر و اخبار مربوط به این تحول، تبدیل به سوژه داغ شبکه‌های اجتماعی شد.
در گفت‌وگوی مردم‌نو با یک کارشناس حوزه بین‌الملل عنوان شد؛ عربستان در چالش میان سلفیسم و سکولاریسم از اظهار نظر‌های سیاسی در مورد این خبر گرفته تا پیام‌های تمجیدی عده‌ای از فعالان حقوق زنان در غرب که بیشتر خطاب به محمد بن سلمان بود که گفته می‌شود مبتکر این طرح بوده است. این امر تا جایی پیش رفت که دختران عربستانی، تهیه اتومبیل مدل 2017 به نامشان و نیز اجازه داشتن برای رانندگی را به‌عنوان شروط ضمن عقد ازدواج خود مطرح کردند. این در حالیست که اخبار جامعه عربستان گویای آن بود که این جامعه بسته هنوز آماده پذیرش چنین تحولاتی نیست. تا جایی که در همان ایام، مخالفان این تحولات، به رانندگان زن حمله کرده و آنان را از اتومبیل‌ها به بیرون می‌کشیدند. چند روز بیشتر نگذشت که این‌بار مجلس شورای عربستان‌سعودی به‌عنوان عالی‌ترین مرجع قانون‌گذاری، برای اولین‌بار به زنان اجازه صدور فتوا داد و در ادامه پخش صدای آواز زنان آزاد شد. حال نیز در جدیدترین دستور از سوی ملک سلمان - پادشاه عربستان، زنان از این پس برای مسافرت، تحصیل یا شکایت به پلیس، نیاز به اجازه همسر و پدر ندارند.
اتفاقات اخیر، نظر تحلیلگران را به خود جلب کرده و موضوع از ابعاد مختلف مورد تحلیل قرار گرفته است. یک مبلّغ بین‌المللی و کارشناس حوزه بین‌الملل معتقد است: عربستان در میان دو «سین» سلفیسم و سکولاریسم گرفتار شده است و قصد دارد تا از اولی به دومی حرکت کند. نگاه آینده‌پژوهانه نشان می‌دهد که ادامه این روند باعث خواهد شد جریان مذهبی عربستان یعنی آل‌الشیخ با قدرت سیاسی این کشور یعنی آل‌سعود در کنار هم نمانند و دچار چالش شوند. در ادامه، گفت‌وگوی مردم‌نو با این کارشناس حوزه بین‌الملل درخصوص جریانات داخلی عربستان را می‌خوانید.
این کارشناس و مبلّغ بین‌المللی در توضیح و بررسی تحولات اخیر جامعه عربستان و ابعاد مختلف آن، اظهار کرد: عربستان دنبال آن بود که به‌عنوان ام‌القرای جهان اسلام مطرح باشد و رهبری جهان اسلام را برعهده بگیرد. وقتی در این زمینه، نتیجه مد نظر حاصل نشد، سعی کرد که با ایجاد جنگ‌ در میان مسلمانان، اهل سنت را همراه خود سازد؛ اما سیاست‌هایی که جمهوری اسلامی ایران در بحث وحدت میان مسلمانان در پیش گرفت و نیز نگاه بلند علمای دین، باعث شد که بازهم اهداف این کشور به ثمر ننشیند.
وی افزود: عربستان چند مرتبه خواست که با دستمایه قرار دادن کشورهای جیبوتی‌وار و استفاده از تطمیع و تهدید آن‌ها، کشوری مثل ایران را به حاشیه براند. این کشور پس از چند سال جنگ فرسایشی در یمن، همراهی را که از کشورهای دیگر انتظار داشت، به‌دست نیاورد تا اینکه در اقدام اخیر این کشور دیدیم که سعی در منزوی کردن قطر داشت؛ لذا حتی متحدان عربستان هم به این نتیجه رسیدند که این کشور برای حفظ موقعیت رو به شکست خود، اگر لازم باشد خودزنی هم می‌کند و حاضر است دست به هر کاری بزند.
این کارشناس حوزه بین‌الملل در توضیح تحولات جدید جامعه عربستان، تصریح کرد: عربستان در راستای اینکه وجهه سلفی خود را تغییر دهد و به‌عنوان یک جامعه مسلمان، جریان سکولاریسم را نمایندگی کند، بدون هیچ مطالعه اجتماعی و پایش محیطی، در آن جامعه بسته، تصمیمات اجتماعی - مذهبی رو به آزادی گرفت.
وی با بیان اینکه روشن است تصمیمات یک‌باره و رو به آزادی در جامعه بسته عربستان، نشان از اقدامات بدون مطالعه در این کشور دارد، اظهار کرد: عربستان در میان دو «سین» سلفیسم و سکولاریسم گرفتار شده است و قصد دارد تا از اولی به دومی حرکت کند. نگاه آینده‌پژوهانه نشان می‌دهد که ادامه این روند، باعث خواهد شد جریان مذهبی عربستان یعنی آل الشیخ با قدرت سیاسی این کشور؛ یعنی آل سعود کنار هم نمانند و دچار چالش شوند.
این مبلّغ بین‌المللی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: نظریه ابن وهاب، نظریه بسته‌ای است که دارای شرایط رادیکالی بوده و امکان پویا شدن ندارد؛ به همین دلیل اگر آل سعود به روندی که در پیش گرفته است ادامه دهد، با پاسخ تند آل‌الشیخ مواجه خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه جامعه عربستان آمادگی چنین تحولاتی را ندارد، اظهار کرد: این تصمیمات خلق‌الساعه برای دلخوش کردن کشورهای غربی است. با توجه به فشارهای همه‌جانبه‌ای که کشورهای غربی به عربستان وارد می‌کنند، این کشور می‌خواهد با دنبال کردن تحولاتی که اخیرا شاهد آن هستیم، نظر کشورهای غربی را جلب کند.
این کارشناس حوزه بین‌الملل، تصریح کرد:کشورهای غربی که تاکنون به‌دنبال این بودند که عربستان با مسلمانان اهل سنت به‌عنوان ام‌القرا باشد، حالا می‌خواهند این کشور را به‌عنوان الگوی کشور مسلمان سکولار معرفی کنند.
این مبلّغ بین‌المللی با بیان اینکه عربستان شعار 2030 را برای خود در پیش گرفته و مدعی است که بعد از 13 سال، کشور پیشرفته‌ای خواهد بود، گفت: روندی که عربستان برای رسیدن به چشم‌انداز خود در پیش گرفته، در واقع نسخه کشورهای غربی است و در این راستا نقشه‌های بسیار جدی برای عربستان طراحی شده است.
وی با اشاره به تبعات و نتایج تحولات درونی عربستان و چالش‌های پیش‌روی آن، افزود: اندیشکده‌های غربی به این نتیجه رسیده‌اند که ایجاد این دست از تحولات می‌تواند بخشی از باورمندان اسلام را که اغلب هم بعد از انقلاب‌اسلامی ایران به‌وجود آمدند، به نا امیدی بکشاند و بگوید که پایان جریان اسلام‌خواهی شکستی است که کشور عربستان متحمل شد. از این‌رو در کشورهای غربی، از تحولات اجتماعی رو به آزادی در عربستان استقبال خوبی می‌کنند؛ چراکه ظاهرا منطبق با بحث‌های حقوق بشری و معیارهای غربی است.
وی با اشاره به تاثیر تحولات اخیر جامعه عربستان بر موقعیت کشور ایران، اظهار کرد: افقی که نگاه آینده‌پژوهانه در این خصوص ترسیم می‌کند، آن است که جریان حاضر به رشد جایگاه ایران کمک خواهد کرد. در این رابطه اگر دیپلماسی خوب رسانه‌ای به‌ویژه در حوزه شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنیم، می‌توانیم به جامعه جهانی نشان دهیم که نسخه‌های قلابی که از اسلام عرضه شده، ناب نبوده و بلکه نسخه‌های غربی هستند. با ایجاد تفکری که بتواند در مقابل همه توطئه‌ها بایستد، همه چشم‌ها متوجه ایران خواهد شد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .