کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

توسعه کشاورزی در زنجان برای مدیریت بحران آب باید صفر شود مطلب ویژه

(0 رای‌ها)
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان گفت: برای مدیریت بحران آب در استان، توسعه بخش کشاورزی در زنجان باید به صفر برسد.
توسعه کشاورزی در زنجان برای مدیریت بحران آب باید صفر شود به گزارش ایرنا، یوسف رضاپور در جمع خبرنگاران افزود: علاوه بر ممانعت از توسعه کشاورزی باید مصارف آب نیز در این بخش در حد زیادی کنترل و با تغییر الگوی کشت صرفه جویی شود.
اگر میزان مصرف آب از سوی مردم به ویژه در بخش کشاورزی مدیریت نشود، استان با مشکل شدید بیابان زایی، از بین رفتن باغ‌ها، کاهش شدید آب دهی چاه‌ها، کاهش روان آب‌ها، فرونشست و از دست رفتن نفوذپذیری زمین مواجه خواهد شد.
رضاپور تاکید کرد: میزان بارندگی‌های امسال استان زنجان نسبت به متوسط کشوری نزدیک 100 میلیمتر بیشتر است، اما این موضوع دلیل نمی‌شود خشکسالی هایی که از 20 سال گذشته آغاز شده، مرتفع شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان افزود: از قریب 460 میلیون مترمکعب برداشت غیرقانونی آب، بیش از 310 میلیون مترمکعب به واسطه چاه‌های غیر مجاز و 150 میلیون مترمکعب نیز از چاه‌های مجاز اضافه برداشت می‌شود.
طبق اعلام مسئولان نزدیک 16 هزار حلقه چاه در استان وجود دارد که بیش از نیمی از آن غیر مجاز حفر شده است. رضاپور با تبیین شرایط مصرف آب‌های قابل برنامه ریزی در جهان، گفت: ایران با بیش از 86 درصد استفاده از منابع آبی قابل برنامه ریزی نخستین رتبه جهان در مصرف این منابع را دارد.
میزان آب‌های تجدیدپذیر و قابل برنامه ریزی قبل از سال 78 در ایران به میزان 124 میلیارد مترمکعب بود و با شروع خشکسالی ها از همان سال اکنون به 88 میلیارد مترمکعب رسیده است.
طبق استانداردهای بین المللی اگر کشوری بالای 40 درصد از این منابع آبی را مصرف کند، در وضعیت تنش آبی قرار دارد و اگر بیش از 60 درصد استفاده نماید وارد بحران آبی شده است.
ایران علاوه بر مصرف 88 میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر خود که حاصل بارندگی‌ها است، یک میلیارد مترمکعب دیگر نیز بیشتر استفاده می‌کند و سال‌ها است وارد بحران آبی شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان تصریح کرد: اکنون در ایران 92 درصد منابع آبی مصرف شده در بخش کشاورزی است و در استان زنجان نیز نزدیک 89 درصد مصرف به این بخش تعلق دارد.
از 609 دشت در سطح کشور 351 دشت ممنوعه است و این یعنی بیش از نیمی از دشت‌های ایران در وضعیت بحرانی قرار دارند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان گفت: استان زنجان هفت دشت دارد که پنج دشت آن ممنوعه است و نشانگر وضعیت بحرانی منابع آبی استان است.
در کل کشور بیش از 850 هزار حلقه چاه وجود دارد که بیش از 400 هزار حلقه آن غیر مجاز است.
رضاپور اظهار کرد: در استان زنجان دشت ابهر بحرانی‌ترین وضعیت آبی را دارد و این دشت در 2 دهه گذشته 27 متر نشست داشته است.
دشت زنجان در مدت مشابه 13 متر و دشت قیدار 11 متر نشست داشته است.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .