کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

قواعد اخلاقی در جامعه ایران هنوز مشخص نیست

(0 رای‌ها)
یک جامعه شناس با تاکید بر اینکه برای زیست مسلمانی و اخلاقی در جامعه ابتدا باید الگوها و قواعد مشخص شود گفت: ما قواعد، آداب و جزییات اخلاقی بسیاری داریم، اما گاه نمی‌توانیم تشخیص بدهیم که از این موارد پسندیده، کدام یک را باید انتخاب کنیم یکی از مشکلات جامعه امروز ما این است که قواعد اخلاقی ما سلسله مراتب و اولویت بندی روشنی ندارد در نتیجه این ابهام، همچنین عوامل ساختاری و اقتضائات موقعیتی موجب کمرنگ شدن زیست مسلمانی و اخلاقی در جامعه شده است.
قواعد اخلاقی در جامعه ایران هنوز مشخص نیست دکتر محمدرضا جوادی یگانه در گفت و گو با شفقنا، زیست مسلمانی را عملی بر پایه قواعد مسلمانی تعریف کرد و افزود: منظور از قواعد در زیست مسلمانی لزوما قواعد فقهی نیست، رابطه فقه و اخلاق یک رابطه عموم و خصوص من وجه است. باید ابتدا ویژگی‌های زیست اخلاقی و مسلمانی مورد بررسی قرار بگیرد که منظور من از این نوع زیست بیشتر عمل اخلاقی است.
سه قاعده کلی اخلاقی از دیدگاه حضرت علی‌(ع)
 وی در ادامه به سه قاعده کلی اخلاقی اشاره کرد و گفت: حضرت علی (ع) در نامه 31 نهج البلاغه، به قاعده کلی اخلاقی اشاره کرده است که «هر آنچه برای خود می‌پسندی برای دیگران نیز بپسند» و «آنچه دوست نداری به تو بگویند، به دیگران نگو» و «آنچه از دیگران زشت می‌داری، برای خود نیز زشت بدار». این قاعده به عنوان کلی‌ترین الگوی اخلاقی به شمار می‌رود که اگر به درستی بکار گرفته شود، نتیجه آن یک زیست اخلاقی است. هر چند زیست اخلاقی پیچیدگی‌ها و دشواری‌هایی هم دارد.
 اولویت‌های قواعد اخلاقی در جامعه ما مشخص نیست
 این استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران، با تاکید بر اینکه یکی از مشکلات جامعه امروز ما، فقدان قواعدی است که اولویت‌های عمل اخلاقی را تعیین کند، اظهار کرد: در واقع ما قواعد و آداب و جزییات اخلاقی بسیاری داریم، اما گاه نمی‌توانیم تشخیص بدهیم که از این موارد پسندیده، کدام یک را باید انتخاب کنیم و چرا، و در شرایطی که این دو با هم در تعارض بودند چگونه رفتار کنیم.
 شرایط جامعه قواعد اخلاقی ما را تعیین می‌کند
 به گفته دکتر جوادی یگانه، اخلاق لزوما انتخاب بین خوب و بد نیست گاهی مواقع شرایط جامعه به گونه‌ای است که مجبور می‌شویم بین دو خوب یا دو بد یک امر را انتخاب کنیم بنابراین در زیست اخلاقی باید ابتدا اولویت‌های اخلاق مشخص شود تا بتوان بر اساس این قواعد رفتار کرد.
چگونه اولویت‌های زیست مسلمانی را تشخیص دهیم؟
 این پژوهشگر مسایل اجتماعی، در خصوص اولویت‌های اصلی زیست مسلمانی تصریح کرد: به‌طور کلی در ادبیات مذهبی، فهرست بسیار زیادی از فضایل و رذایل اخلاقی و گناهان کبیره وجود دارد، اما سلسله مراتب و اولویت بندی روشنی ندارد. و لذا در مواردی که تعارض‌ها و دوراهی‌های اخلاقی و اجتماعی رخ می‌دهد، فرد نمی‌داند بر اساس کدام قاعده باید رفتار کند.
 مردم ایران در طول تاریخ اخلاق‌مدار بودند
 دکتر جوادی یگانه مردم ایران را مردمانی اخلاق مدار توصیف کرد و افزود: مطالعات تاریخی بیانگر این نکته است که مردم ایران مردمانی اخلاق مداری و البته محتاط و سازگار نیز بوده‌اند. نتایج پیمایش‌ها هم گرایش مردم به اخلاق را نشان می‌دهد. اما ابهام در اولویت‌های اخلاقی، همچنین عوامل ساختاری و اقتضائات موقعیتی موجب کمرنگ شدن عمل اخلاقی در جامعه شده است.
  در جامعه‌ای که اکثریت قواعد اخلاقی را رعایت نمی‌کند اقلیت دچار بلاهت می‌شود
 وی در ادامه یادآور شد: مثلا بی اعتمادی و سوظن کار پسندیده ای نیست، اما همانگونه که حضرت علی (ع) در حکمت 114 می‌فرمایند: «اگر بدکاری بر زمانه و مردم آن غالب شود و کسی به دیگری گمان خوب برد فقط خود را فریب داده است». در جامعه ای که اکثریت افراد آن قواعد اخلاقی را رعایت نمی‌کنند، اگر کسی  رعایت کرد، احساس بلاهت و سرخوردگی در او شکل می‌گیرد.
 ثبت نام برای دریافت یارانه‌ها نمونه بارزی برای بلاهت اخلاق‌مداران
 این جامعه شناس اضافه کرد: نمونه بارز آن در سالهای اخیر، ثبت نام برای دریافت یارانه‌های نقدی از سوی دولت بود که در آن عده ای از افراد ثروتمند صادقانه میزان درآمد و سرمایه خود را ذکر کرده و انصاف ورزیده بودند اما حاضر به انصراف از دریافت یارانه نشدند، و نیز عده ای از ثروتمندان نیز اطلاعات دقیقی از ثروت خود ارائه نداده بودند. اما این دو دسته بر خلاف کسانی که به توصیه دولت از دریافت یارانه انصراف دادند، دو سال است هنوز یارانه می‌گیرند. بنابر این صداقت و انصاف در جامعه تنبیه شده است.
 باید شرایط ساختاری برای زیست مسلمانی در جامعه تغییر کند
 به گقته جوادی یگانه، نمی‌توان گفت در جامعه ما زیست مسلمانی وجود ندارد، اما باید قواعد تعیین و شرایط ساختاری تغییر کند تا زیست مسلمانی محقق شود، در غیر این صورت، این نوع زیست در جامعه دشوار شده است.
دلیل آن نیز این است که موقعیت‌ها و ساختار اجتماعی بر عمل اخلاقی فراهم نیست.
 جمله معروفی است که «جهان سوم جایی است که اگر بخواهی کشورت را آباد کنی، خانه‌ات ویران می‌شود و اگر بخواهی خانه‌ات را آباد کنی باید به کشورت خیانت کنی» و در بیشتر موارد، چنین است.
در جامعه ای که طبقه متوسط در حال حذف است و بر ثروت ثروتمندان و تعداد فقرا مداوما افزوده می‌شود، و موقعیت‌های عمل و ساختارهای اجتماعی نیز موید این وضعیت است، نمی‌توان انتظار داشت زیست مسلمانی محقق شود.
یعنی سیستم به گونه ای عمل می‌کند که اگر این نوع زیست، غیرعقلانی و دشوار است.
حکومت موقعیت‌های جامعه را به سمت زیست اخلاقی و مسلمانی تغییر دهد
 این جامعه شناس در پایان خاطر نشان کرد: هرچند بخشی از قواعد زیست مسلمانی در دست مردم است، اما بخش بسیار مهم آن، یعنی موقعیت‌ها و ساختارها باید توسط حکومت فراهم شود. سیستم باید شرایط لازم برای زیست اخلاقی را فراهم کند و موقعیت‌های معارض با آن را پرهزینه کند.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .