کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

سبک و یکپارچه‌سازی، راهکار محوری برای افزایش مقاومت و ایمنی ساختمان

(0 رای‌ها)
ک. اسماعیلی؛ استفاده گسترده از سیستم‌های «سبک و در عین حال، یکپارچه» را می‌توان راهکاری محوری برای «افزایش موثر مقاومت و ایمنی بناها در برابر زلزله» قلمداد کرد. بنا به مجموعه تجارب و واقعیت‌های موجود، این راهکار چه‌بسا تنها راه‌حلی است که در عمل قابل اجرا در سطح وسیع در کوتاه‌مدت است. بدین ترتیب و همراه با در نظر داشتن عوامل درهم تنیده فنی، اقتصادی، اجرایی و ... تلاش برای گسترش راهکار محوری «سبک و یکپارچه‌سازی» و تحقق هرچه بیشتر آن به هر نحو ممکن اهمیتی «راهبردی» دارد.
سبک و یکپارچه‌سازی، راهکار محوری برای افزایش مقاومت و ایمنی ساختمان همچنین لازم است تا حد امکان «تامین همزمان مجموعه ویژگی‌های مطلوب در بنا» مد نظر قرار گیرد.  از جمله این ویژگی‌ها عبارتند از: کاهش وزن سازه و ابعاد برخی اجزا (که از نیروی موثر زلزله کاسته و صرفه‌جویی در فولاد و بتن مصرفی را سبب می‌شود)، مقاومت و ایمنی بالاتر در برابر زلزله و انفجار، عایق حرارت و نیز حائل صدا و رطوبت بودن، ایمنی بیشتر در حریق، افزایش فضای مفید داخل بنا، وجود قابلیت‌های گوناگون شکل‌گیری و کارپذیری و امکان اجرای تاسیسات و تزئینات و انواع نماهای مقتضی، انعطاف و تنوع در اشکال (مانند امکان دستیابی به سطوح دارای انحنا)، سادگی و سرعت در حمل و اجرا، اتلاف کم مصالح، کاهش خستگی بنا و پایایی مناسب در درازمدت و...
معرفی «مواد خشک آماده» برای اجرای گونه‌ای پوشش بتنی سبک، عایق و «غیر شکننده» بر روی پانل‌های مسلح ساندویچی به نوبه خود گامی در این راستاست. در واقع در اینجا نوعی استفاده بسیار ساده و اولیه از سیستم کلی موسوم به «بتن سبک مسلح و مرکب ارتجاعی» و اجزای تشکیل‌دهنده آن مد نظر است. در این فناوری «ساده، تجربه‌شده و غیرانحصاری»، سیستم مزبور در ساخت دیوارهای بسیار سبک و عایق «غیر باربر» در چارچوب گونه‌ای نیم‌پیش‌ساختگی و همراه با کاربست پاره‌ای روش‌های رایج و رو به گسترش، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
قطعه سبک، یکپارچه و غیرشکننده‌ای که به این ترتیب به‌دست می‌آید، در واقع نوعی سامانه مرکب است که به مثابه «یک سیستم عمل‌کننده واحد» دارای مقاومت و ظرفیت «جذب انرژی» مطلوب بوده و از «رفتار مناسب در برابر ضربات» شدید وارده برخوردار است. چه اینکه گذشته از پایایی، در اینجا به سبب کاربرد ساده نوعی بتن سبک و عایق خاص به‌جای ملات معمول و سنگین‌وزن ماسه سیمان مورد استفاده در برخی پانل‌های غیر باربر مشابه، در مقایسه با آن‌ها، دیوار به‌دست آمده وزنی به مراتب کمتر (مثلا در حدود 50 کیلوگرم در مترمربع) دارد و عایق حرارتی به مراتب بهتر است. همچنین با اجرایی نسبتا آسان‌تر و عدم نیاز به برخی اندودها، امکانات شکل‌گیری و کارپذیری مناسبی (مانند امکان برش و گیرش میخ) دارد. در این‌باره، طرح اختلاط مورد نظر، فناوری ساده تولید و اجرا همراه با دیگر موارد و جزئیات مقتضی در منابع مربوط برای هرگونه استفاده به روشنی بیان شده‌اند. (چه اینکه با جست‌وجوی عباراتی مانند مواد خشک آماده + طرح اختلاط + بتن سبک مسلح و مرکب ارتجاعی و از این قبیل در شبکه اینترنت می‌توان به سادگی به منابع و جزئیات لازم دست یافت.) البته تکیه راهبردی بر راهکار محوری «سبک و یکپارچه‌سازی» در رویکردی منسجم و نظام‌یافته، نه‌تنها هرگز به معنای کم‌اهمیت تلقی کردن سایر عوامل موثر در افزایش ایستادگی و ایمنی بناها و مجموعه فناوری‌ها و ملاحظات مربوط نیست! بلکه در عمل می‌تواند با «جبران نسبی بسیاری کاستی‌های موجود در دیگر زمینه‌ها»، به ارتقا و افزایش کارآیی دیگر راهکارهای مقتضی در جای خود بیانجامد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .