کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

کاهش نرخ سود احتمال ورشکستگی را افزایش می‌دهد روزهای وحشت در بانک‌های ایرانی

(0 رای‌ها)
مردم‌نو؛ پرویز عقیلی کرمانی، مدیرعامل بانک خاورمیانه یکی از آگاه‌ترین مدیران بانکی درباره جزئیات امروز مبهم و سخت بانکداری ایران به حساب می‌آید. او هفته پیش در یک همایش در خارج از ایران، زبان به رازگشایی از شرایط بانک‌های ایرانی باز کرد و برخی اسرار مگو را با زبان آمار و ارقام به اطلاع افکار عمومی رساند.
کاهش نرخ سود احتمال ورشکستگی را افزایش می‌دهد روزهای وحشت در بانک‌های ایرانی این کارشناس ارشد بانکی با انتقاد شدید از بنگاه‌داری بانک‌ها، گفت: وضعیت برخی بانک‌ها بسیار خطرناک است و سرمایه منفی دارند، به ‌نحوی که آن‌ها نه‌تنها بانکداری نمی‌کنند، بلکه شرکت‌های مضاربه‌ای هستند.
بانک‌ها منابع زیادی از وجوه خود را در شرکت‌هایی همچون نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و حتی کارخانجات سیمان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و متاسفانه اگر امروز بخواهیم بازل ۳ را اجرا کنیم که فرصت نهایی آن تا سال ۲۰۱۸ است، با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد. بانکداری ایران به مفهوم واقعی بین‌المللی نیست و اگرچه بانک‌ها باید فقط واسطه‌گری مالی کنند، یعنی سپرده بگیرند و تسهیلات بدهند، اما قسمتی از منابع خود را در شرکت‌های وابسته به خودشان سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این یک روند صددرصد غلط است. چنانچه بازل ۳ اجرایی شود، بانک‌ها متوجه خواهند شد که چه وضعیت خطرناکی دارند؛ به این معنا که برخی از آن‌ها سرمایه منفی خواهند داشت؛ یعنی بانکداری نمی‌کنند و مثل شرکت‌های مضاربه‌ای که در گذشته وجود داشته‌اند، مشغول به فعالیت شده‌اند. چنانچه واقع‌بینانه با این موضوع برخورد کرده و در مسیر تجدید ساختار بانک‌ها گام برداریم، بازل ۳ هرچه سریعتر باید اجرایی شود و در قدم‌های بعدی اگر قرار است بانک‌ها ادغام شوند یا تعدادی از آن‌ها ورشکسته هم شوند، کار را باید پیش برد؛ چراکه در همه‌جای دنیا تجدید ساختار بانک‌ها منجر به از بین رفتن آن‌ها شده که البته لزوما ورشکسته نبودند.
در این فرآیند تعدادی از بانک‌های دنیا جمع شده یا ادغام شده‌اند، پس لازم است هرچه سریعتر این قواعد بین‌المللی را استفاده کنیم و اگر بانک‌هایی وضعیت مناسبی ندارند، از گردونه خارج شوند. البته در این فرآیند سپرده‌های مردم باید حفظ شده و محفوظ بماند، به نحوی که حتی یک ریال آن هم صدمه نبیند و اعتماد و تعهد مورد تاکید قرار گیرد. از سوی دیگر یک موسسه تحقیقاتی که بر روی اقتصاد و امنیت اقتصادی متمرکز است در تازه‌ترین گزارش خود از شرایط بانکداری ایران نوشته است:  «در شرایط فعلی، سیستم بانکی ایران با کسری بودجه مواجه است و مسئله اساسی این است که کاهش نرخ سود بانکی می‌تواند این کسری را تشدید کند و نظام بانکی را به سمت ورشکستگی بکشاند.» این موضوع علاوه‌بر اینکه از نظر امنیتی مشکلات زیادی ایجاد می‌کند، توانایی بانک‌ها برای تامین مالی تولید از وضعیت فعلی‌شان را هم کمتر می‌کند. به‌گزارش ساعت 24، یک گزارش خوانده‌شده از سوی رئیس دیوان محاسبات نشان می‌دهد که مطالبات معوقه بانک‌ها که شناسایی شده‌اند، به عدد 100 هزار میلیارد تومان رسیده است.
یک محاسبه ساده نشان می‌دهد با محاسبه قیمت هر دلار معادل چهار هزار تومان رقمی برابر با 25 میلیارد دلار از پول‌های سپرده‌گذاران در اختیار بدهکاران بانکی است. روزهای وحشت در بانک‌ها هر روز بیشتر خود را نشان می‌دهد و سردرگمی‌ها روندی فزاینده را در نظام بانکی تجربه می‌کند. یک اشتباه راهبردی در این روزهای وحشت که احتمال خطا را افزایش می‌دهد، می‌تواند فضای فعالیت‌ها را به نقطه بحرانی نزدیک کند. مدیران بانک‌های خصوصی این روزها با ترس و بیم به آینده نگاه می‌کنند و خاطرشان آسوده نیست و نمی‌دانند چگونه دخل و خرج بانک خود را سامان دهند.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .