کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

غم سنگین سلفی‌ها!

(0 رای‌ها)
مردم‌نو؛ - چه عکس قشنگی!- سلفی گرفتم.- معلومه! اتفاقا تنها نکته منفی عکس همینه که به‌صورت سلفی گرفته شده... وقتی یکی از خودش عکس می‌گیره دلم براش می‌سوزه... احساس می‌کنم آدم تنهاییه!...
غم سنگین سلفی‌ها! در چند سال اخیر عکس‌های سلفی به یکی از مهم‌ترین علاقه‌مندی‌های کاربران شبکه‌های مجازی تبدیل شده است. این افراد تلاش می‌کنند در هر موقعیت و مکانی که قرار گرفته‌اند سلفی بگیرند و این تصاویر را با دوستان خود به اشتراک بگذارند. اما شاید تا چند سال قبل هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که تمایل مداوم مردم برای سلفی گرفتن، به یک اپیدمی جهانی، اعتیاد و نگرانی روز جامعه‌شناسان و روانشناسان تبدیل شود. بیشتر سلفی‌ها با نگه داشتن دوربین با دست و تا جای ممکن دور از خود و چرخش لنز دوربین به سمت خود گرفته می‌شود. این روش عکاسی جایگزین عکاسی به کمک تایمر خودکار است. در برخی از موارد افراد با استفاده از پایه سلفی اقدام به عکاسی سلفی می‌کنند تا با افزایش فاصله دوربین عکاسی با خود، فضای وسیع‌تری را به تصویر بکشند.
گرچه سلفی‌هایی که می‌گیریم، تصاویر خوبی از ما به نمایش می‌گذارند، اما کارشناسان و روانشناسان معتقدند کسانی که بیش از اندازه روی شبکه‌های اجتماعی عکس سلفی منتشر می‌کنند، با برخی مشکلات روانی همراه هستند. براساس پژوهش‌هایی که در سال ۲۰۱۳ میلادی در دانشگاه بیرمنگام بر روی افرادی که تعداد قابل ملاحظه‌ای از این دست عکس‌ها را روی پروفایل فیس‌بوک خود به اشتراک می‌گذارند، نشان داد که این افراد در سطح پایین‌تر از نظر حمایت‌های اجتماعی و صمیمیت قرار دارند. همچنین این تحقیق نشان داد بخش عظیمی از عکس‌های افرادی که در سنین ۱۸ تا ۲۴ سال سن دارند، از نوع سلفی بوده است.
 همان‌گونه که اعتیاد به اینترنت در فهرست بیماری‌های روانی دسته‌بندی می‌شود، این تشخیص در مورد اعتیاد به بازی‌های آنلاین،‌ شبکه‌های اجتماعی یا عکس سلفی نیز صدق می‌کند. با افزایش جنون عکس گرفتن از خود یا همان سلفی و انتشار عکس‌ها روی سایت‌های اجتماعی، فرد عملا خود را در معرض گرایش به خودشیفتگی قرار می‌دهد. گاهی اوقات افرادی که از بیماری اضطراب و افسردگی رنج می‌برند، برای آرامش بخشیدن به خودشان، بیشتر از افراد معمولی سلفی می‌گیرند. این افراد که اغلب احساس می‌کنند از اجتماع کنار گذاشته شده‌اند، با ثبت سلفی‌ها و نمایش‌شان در فضای شبکه‌های اجتماعی سعی دارند تا جلب‌توجه کرده و تنهایی‌شان را پر کنند، اما متاسفانه با افراط در این کار، سیکل آسیب‌رسانی را تشکیل می‌دهند که کیفیت زندگی‌شان را بیشتر تحت‌تاثیر قرار داده و گاهی عدم دریافت بازخوردهای مورد انتظارشان، به بروز رفتارهای عصبی و تکانشی شدید در آن‌ها منجر می‌شود. چنانچه چندی پیش نیز گروهی از متخصصان آسیب‌شناسی و روانشناسان روسیه اعلام کردند که اوج گرفتن تب سلفی به بروز اختلالات روانی جدی منجر خواهد شد. شاید شنیدن این موضوع در ابتدا عجیب به نظر برسد، اما با کمی تأمل می‌بینیم این نگرانی خیلی هم بجاست. در عروسی و عزا، در بیمارستان و گورستان، از فاجعه‌انگیزترین موقعیت‌ها گرفته تا بحرانی‌ترین درگیری‌های خیابانی و...  سلفی‌گیران حضور فعالانه‌ای دارند. در واقع این موضوع که هر کسی که زیاد عکس سلفی از خود بگیرد به‌گونه‌ای خودشیفته است، پیش از این نیز بر کسی پوشیده نبوده، اما اکنون این موضوع برای اولین‌بار به‌صورت علمی ثابت شده است. این افراد از احتمال بیشتری برای گرایش به اختلالات روانی مثل خودپرستی و خودخواهی برخوردار هستند. اگرچه بیان این نکته نیز ضروری است که هر کس که عکس می‌گیرد دلیلی بر مشکل‌دار بودن او نیست، ولی براساس تحقیق انجام‌شده احتمال داشتن یک اختلال روانی در او بیشتر از بقیه افراد است.
حال اگر میل به دیده‌شدن دارید، توانایی‌های خودتان را تقویت کنید و بدانید سلفی گرفتن چاره کار نیست، چون در بهترین حالت مردم کمی بعد از لایک کردن عکس‌تان شما را فراموش می‌کنند، پس توجهی که از این مسیر به‌دست می‌آورید ماندگار نبوده و سرمایه‌گذاری روی آن، کار عاقلانه‌ای نیست.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .