کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

مایه افتخار خود باشیم!

(0 رای‌ها)
مردم‌نو؛ اشتغال زنان همواره با رویکردهای متفاوتی روبه‌رو بوده است. نیاز بازار کار به نیروی انسانی در بسیاری از جوامع و همین‌طور نیاز اقتصادی و مالی خانواده‌ها گاهی حضور زنان در اجتماع را غیرقابل اجتناب می‌کند، اما هیچ‌کس نمی‌تواند عوارض ناشی از این حضور را نادیده بگیرد.
مایه افتخار خود باشیم! به‌خصوص زمانی که اشتغال زن با معیارهای مشخص و قابل تاییدی همراه نبوده و کار و حرفه او با ویژگی‌های روحی و جسمی‌اش سازگار نباشد.
طی مصاحبه‌ای در شماره 3647 روزنامه مردم‌نو با احسان فکور - روانشناس و مدرس دانشگاه - این موضوع از ابعاد مختلفی مورد بررسی قرار گرفت. از جمله اینکه عنوان شد زندگی در عصر حاضر که کنترل و نظارت کودکان دشوارتر شده است و زیستن در دنیای امروز به‌دلیل امکان آسان دسترسی کودکان به آسیب‌های اجتماعی (فضاهای مجازی و...) حضور پررنگ‌تر والدین در خانه و به‌ویژه مادران را می‌طلبد. بنابراین مشاغلی که غیبت طولانی‌مدت خانم‌ها از خانه و خانواده را به‌دنبال دارد، بی‌تردید با مصائب و معضلاتی درخصوص تربیت درست فرزندان نیز همراه خواهد بود. حال در ادامه این گفت‌وگو به دلایل تمایل به کار بیرون از خانه از سوی زنان می‌پردازیم. فکور در پاسخ به این سوال که آیا ابعاد اقتصادی جامعه یا تمایل به داشتن استقلال مالی در میان خانم‌ها، شاغل بودن بانوان را بیش از گذشته ایجاب می‌کند یا خیر؟ می‌گوید: تامین نیازهای اولیه یک زن از جمله خوراک، پوشاک، مسکن و ... به عهده همسر اوست. وظیفه مرد در خانواده تأمین معاش خانواده و برطرف کردن نیازهای مادی همسر و فرزندان است، بنابراین بعد اقتصادی و تامین هزینه‌های زندگی دلیل خوبی برای اشتغال زنان نیست. استقلال مالی نیز اگرچه با ظاهر جذاب خریدهای رنگارنگ زنان می‌تواند انگیزه کار کردن بسیاری از خانم‌ها باشد، اما باید دانست که در مقابل به‌دست آوردن این ظواهر چه سرمایه‌هایی را از دست می‌دهند. چنانچه پیش از این نیز گفته شد تربیت فرزند که مهم‌ترین و اساسی‌ترین وظیفه یک زن است، با اشتغال او تا حد زیادی دچار نقص شده و اثرات نامطلوب حاصل از عدم حضور مادران در خانه و همین‌طور معضلات روحی و روانی خاص خود را در کودکان و نوجوانان برجای خواهد گذاشت.
در ادامه گفت‌وگو با این روانشناس، این سوال مطرح شد که آیا داشتن مادری شاغل برای کودک یا نوجوان، مایه مباهات نخواهد بود؟ فکور در پاسخ به این سوال عنوان می‌کند: اگر ما بتوانیم فرزندی توانمند تربیت کنیم که بتواند مایه افتخار خود باشد، دیگر نیازی نیست برای مباهات کردن به شغل یا موقعیت والدین خود متکی بماند. کودکی که از همان آغاز یاد می‌گیرد در مسیر درست حرکت کرده و با کسب دانش یا مهارت در هر حوزه‌ای به کسب موفقیت‌های پی‌درپی برسد، دیگر نیازی ندارد که برای تکمیل اعتماد به نفس خود از داشته‌ها و توانمندی‌های دیگران یاد کند یا برای مثال بزرگترین افتخارش موقعیت شغلی پدر یا مادرش باشد. فکور در ادامه اضافه می‌کند: اگر دقت کرده باشید بسیاری از قهرمانان ورزشی یا حتی دارندگان مدال‌های رنگارنگ المپیادها، به‌راحتی و حتی با افتخار از مشاغل ساده والدین خود سخن می‌گویند؛ چراکه حالا آن‌ها خود مایه افتخار و مباهات خود و حتی والدین و نزدیکان خود هستند و بی‌آنکه نیاز باشد عامل بیرونی دیگری را واسطه قرار دهند، روی پای خود ایستاده و توانمندانه سرشان بالا می‌گیرند و ابایی ندارند که از موقعیت و شرایط زندگی ساده‌ای که در آن رشد کرده و حالا به این قله رفیع پا نهاده‌اند، سخن بگویند. اعتماد به نفس یعنی اتکا داشتن به توانایی‌ها و استعدادهای خود و اعتماد و اتکا به اندوخته‌ها و داشته‌های فردی. اغلب مردم معنای واقعی کلمه «اعتماد به نفس» را به‌خوبی درک نمی‌کنند، به همین دلیل آن نوع از اعتماد به نفس و خودباوری را که مطلوب و مورد نظر است، در زندگی تجربه خود ندارد؛ چون فکر می‌کنند اعتماد به نفس یعنی ایمان و اعتماد به موفقیت‌هایی که در کارها به دست می‌آورند. در صورتی که اعتماد به نفس واقعی و حقیقی آن است که قبل از اینکه در کاری موفق شویم، نوعی اعتماد به توانایی خود برای انجام آن کار را داشته باشیم.
اعتماد به نفس یعنی دیدن خود به‌عنوان فردی توانا، باکفایت، دوست‌داشتنی و منحصر به‌فرد. به تعبیر دیگر، اعتماد به نفس یعنی آن احساس و شناختی که از توانایی‌ها و محدودیت‌های بیرونی و درونی خود دارید. فکور در ادامه کیفیت تربیت و آموزش در خانواده را عامل مهم ایجاد اعتماد به نفس در فرزندان و عنصر اصلی برای به فعلیت درآوردن استعدادهای بالقوه کودک عنوان می‌کند.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .