کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

آیا تابش نور می‌تواند بر کیفیت خواب اثرگذار باشد؟

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی - مردم‌نو؛ چرا برای خوابیدن دوست داریم چراغ‌ها را خاموش کنیم و پرده‌ها بکشیم؟ چرا وقتی قبل از خواب به مانیتور زل می‌زنیم یا با گوشی خود ور می‌رویم، دیگر خوابمان نمی‌آید؟ آیا مغز ما بین خوابیدن و روشنایی ارتباطی ایجاد کرده است؟
آیا تابش نور می‌تواند بر کیفیت خواب اثرگذار باشد؟ در بسیاری از مطالعات، اثرات نور بر ریتم‌های شبانه‌روزی گیاهان، حیوانات و حتی انسان‌ها مورد بررسی قرار گرفته؛ اما در مطالعات اندکی اثرات مستقیم نور بر خواب تحلیل شده است. محققان در موسسه فناوری کالیفرنیا عزم خود را برای بررسی نحوه تاثیرگذاری مستقیم نور بر خواب جزم کرده‌اند. دانشمندان می‌خواستند بدانند چرا تاریکی خواب‌آور است و چرا نور می‌تواند بر خواب عمیق اثر منفی بگذارد. آزمایشات مرکز آزمایشگاهی کلتک از یک پروتئین عصبی حساس به نور پرده برداشت که نقشی کلیدی در حفظ تعادل مناسب میان خواب و بیداری ایفا می‌کند. محققی به نام دیوید پروبر اعلام کرد: محققان قبلا گیرنده‌های نوری را در چشم شناسایی کرده بودند که برای اثر مستقیم نور بر خواب و بیداری لازم است. ما در صدد پی بردن به این مسئله بودیم که مغز چگونه از این اطلاعات بصری برای تاثیر گذاشتن بر خواب استفاده می‌کند. محققان در آزمایشگاه، پروتئین مغزی Prok2 را با نشانگرهای زیست نوری در مدل‌های ماهی خوش خالدار کنار هم قرار دادند. ماهی خالدار دارای الگوی خواب و بیداری شبیه به انسان است. آن‌ها نور تراوا نیز هستند و این عامل باعث تسهیل در بازبینی فعالیت عصبی می‌شود. دانشمندان ماهی‌های خالدار زیادی را به‌منظور بیان پروتئین Prok2 دستکاری کردند. ماهی‌هایی با میزان Prok2 زیاد در طول روز خوابیده و شب‌ها بیدار بودند. این اثرات به نور خارجی بستگی داشت، نه ریتم شبانه‌روزی. ماهی‌های خالدار با گیرنده‌های جهش‌یافته Prok2 از اثرات برعکس برخوردار بودند و الگوهای خواب و بیداری آن‌ها کمتر تحت‌تاثیر نور قرار می‌گرفت.
پروبر خاطرنشان کرد: اگرچه حیوانات فعال در روز از قبیل ماهی خالدار زمان زیادی را به خواب در شب و بیداری در روز اختصاص می‌دهند، اما در طول روز هم چرت می‌زنند و گاها در شب هم بیدار می‌شوند؛ مشابه با بسیاری از انسان‌ها. نتایج مطالعات ما نشان می‌دهد که میزان پروتئین Prok2 نقشی اساسی در ایجاد تعادلی صحیح میان خواب و بیداری در طول روز و شب دارد. محققان در بررسی‌های بعدی‌شان دریافتند Prok2 بر سایر پروتئین‌های مهم برای الگوهای خواب مثل پروتئین گالانین نیز تاثیر می‌گذارد. نور و تاریکی خلل کمتری در الگوهای خواب ماهی‌های خالدار ایجاد کردند.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .