کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

چرا اپل تا این اندازه موفق است؟

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی - مردم‌نو؛ کمتر شرکت تولیدکننده تجهیزات IT در دنیا یافت می‌شود که مانند اپل به هر حوزه‌ای که وارد می‌شود، موفق باشد. این شرکت امروزه به‌عنوان یکی از موفق‌ترین و سوده‌ترین شرکت‌های دره سیلیکون، آنهم در اوج بحران اقتصادی، شناخته می‌شود. پرواضح است که این موفقیت یک‌شبه پدیدار نشده و مراحل زیادی برای نیل به آن طی شده است. در ادامه به بررسی چندین عامل موفقیت شرکت اپل در بازارهای جهانی می‌پردازیم.
چرا اپل تا این اندازه موفق است؟ خلاقیت
به جرأت می‌توان به اپل لقب یکی از خلاق‌ترین شرکت‌های دنیا را داد. خلاقیت این شرکت به حدی است که بیشتر محصولات آن توانسته‌اند خود خط‌مشی سایر شرکت‌ها در تولید محصولات مشابه باشند. به‌عنوان نمونه به انقلاب iPod یا iPhone توجه کنید. حتی لپ‌تاپ نازک Macbook Air هم توانسته با خلاقیت بی‌نظیر به کار رفته در طراحی آن، بسیاری از شرکت‌ها را به تقلید از خود وادارد.
جهت‌دهی به بازار
بی‌راه نیست که بگوییم امروزه در برخی حوزه‌ها، محصولات اپل است که سطح توقع مردم را تعیین می‌کنند. به‌عنوان نمونه تا Macbook Air نبود کسی انتظار نداشت که لپ‌تاپی داشته باشد تا به سادگی در یک پاکت‌نامه A4 جای بگیرد، ولی امروزه این انتظاری ساده و پیش پا افتاده محسوب می‌شود! همین جهت‌دهی به بازار موجب شده تا چشم مشتریان همواره به دستان اپل برای عرضه محصول انقلابی دیگری باشد.
تجارت به دور از تعصب
زمانی که فرمت mp3 به بازار آمد، شرکت سونی به‌دلیل داشتن فرمت مشابه برای ضبط آهنگ‌ها از پذیرفتن آن روی دستگاه‌های پخش موسیقی خود اجتناب ورزید. همین تعصب بی‌جا موجب شد که سونی از قافله پخش‌کننده‌های مالتی‌مدیای قابل حمل تا دو سال عقب بیافتد. شرکت اپل هم تا مدت‌ها گرفتار تعصب‌های بی‌جا بود تا زمانی که استیو جابز دوباره وارد این شرکت شد. سیاست گذشته اپل بر این امر استوار بود که این شرکت روی کامپیوتر و لپ‌تاپ‌های خود تنها از سیستم‌عامل MAC OS استفاده می‌کرد و توجهی به بازار بزرگ PCهای با سیستم‌عامل ویندوز نداشت. اما هم‌اکنون این سنت از بین رفته و کامپیوتر و لپ‌تاپ‌های این شرکت توانایی اجرای سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت را هم دارند. همین تصمیم به ظاهر ساده موجب شد تا فروش محصولاتی مانند PC و لپ‌تاپ این شرکت به میزان حداقل 50 درصد رشد کند.
زمان‌شناسی
عامل دیگری که در موفقیت این شرکت سهم عمده‌ای داشته، زمان‌شناسی آن در عرضه محصولاتش به بازار بوده است. تنها خلاقیت نمی‌تواند موفقیت یک محصول را تضمین کند، بلکه زمان معرفی و عرضه محصول خلاقانه نیز اهمیت بسیاری در موفقیت آن دارد. چه بسیار ایده‌هایی که به‌دلیل جلوتر بودن از زمان خود مورد توجه قرار نگرفته و از بین رفته‌اند.
تولید یک‌جای نرم‌افزار و سخت‌افزار
امروزه کمتر شرکتی در دنیا وجود دارد که هم نرم‌افزار و هم سخت‌افزار تولید کند. کاربران اپل همواره از سادگی کار و روانی نرم‌افزارهای طراحی‌شده برای دستگاه‌های این شرکت ابراز رضایت کرده‌اند. اصلی‌ترین دلیل این امر تولید سخت‌افزار و نرم‌افزار توسط شرکتی واحد است. این امر موجب شده است که سخت‌افزار و نرم‌افزار تولیدشده توسط این شرکت به‌طور کامل باهم سازگار باشند.
استیو جابز
شاید اگر تمام این مقاله را تنها به نقش عمده این فرد در موفقیت اپل اختصاص می‌دادیم حق مطلب ادا می‌شد. بسیاری از کارشناسان، حضور جابز را اصلی‌ترین دلیل موفقیت روزافزون این شرکت می‌دانند. پس از بازگشت مجدد استیو به اپل گویی روحی دوباره به کالبد این شرکت دمیده شد؛ به شکلی که در کمتر از یک‌سال اپل از یک شرکت زیان‌ده به یکی از پرسودترین شرکت‌های دره سیلیکون تبدیل شد.
حفظ اصالت اولیه محصولات
اپل محصولات خود را با وسواس زیادی تولید می‌کند که این امر موجب می‌شود در محصول نهایی تمام جزئیات رعایت شده باشد. پس از این مرحله نوبت به عرضه آن می‌رسد. از آنجایی که غالب محصولات اپل موفق هستند، نسخه دوم، سوم و... آن‌ها هم به بازار عرضه می‌شوند. اپل همواره نسخه‌های بعدی محصولات خود را براساس نسخه اولیه محصول تهیه می‌کند. به‌عنوان نمونه به آی‌فون توجه کنید که با عرضه سه نسل متفاوت، هنوز طراحی آن حفظ شده است. این امر در شرکت‌های دیگر دقیقا برعکس است. به‌عنوان نمونه به شرکت‌های تولیدکننده گوشی تلفن یا لپ‌تاپ همراه توجه کنید که چگونه هر روز مدل‌های جدیدی را بدون توجه به مدل قبلی روانه بازار می‌کنند.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .