کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

شما هم افسردگی پاییزی گرفته‌اید؟

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی - مردم‌نو؛ افسردگی فصلی یک نوع افسردگی است که هر سال طی یک فصل اتفاق می‌افتد. ممکن است در طول زمستان دچار افسردگی فصلی شوید و در بهار و تابستان خیلی حالتان بهتر باشد. برخی افراد هم ممکن است در طول تابستان دچار افسردگی فصلی شوند. هر کسی ممکن است دچار افسردگی فصلی شود، اما این اتفاق در افرادی که دور از خط استوا و جایی که زمان روشنایی در فصل زمستان بسیار اندک است و نیز در افرادی با سن 15 تا 55 سال و افرادی که یکی از بستگان نزدیکشان دچار افسردگی فصلی است، بیشتر به چشم می‌خورد.
شما هم افسردگی پاییزی گرفته‌اید؟ چه چیزی باعث افسردگی فصلی می‌شود؟
متخصصان مطمئن نیستند که چه چیزی عامل افسردگی فصلی است، اما فکر می‌کنند که دلیلش کمبود نور خورشید باشد. کمبود نور خورشید ممکن است ساعت بیولوژیک بدن که الگوی خواب و بیداری را کنترل می‌کند و دیگر ریتم‌های شبانه‌روزی را تحت کنترل دارد، دچار مشکل کند. همچنین می‌تواند ترشح سروتونین در مغز را که روی خلق‌وخو تاثیر می‌گذارد، دچار مشکل کند.
علائم چیست؟
اگر دچار افسردگی فصلی شده باشید، ممکن است احساس ناراحتی، بدخلقی، دم‌دمی‌مزاج شدن یا اضطراب کنید، علاقه‌تان به فعالیت‌های معمول را از دست بدهید، بیشتر غذا بخورید و میل به کربوهیدرات مانند نان و پاستا داشته باشید و حتی دچار اضافه‌وزن شوید، ممکن است بیشتر بخوابید، اما همچنان احساس خستگی کنید و برای تمرکز با مشکل مواجه شوید. این علائم هر سال در زمانی معین می‌آیند و می‌روند. بیشتر افرادی که دچار افسردگی فصلی می‌شوند، اواخر پاییز شاهد این علائم خواهند بود و اواخر زمستان نیز کم‌کم احساس بهبودی می‌کنند.
نوردرمانی به شما کمک می‌کند
نوردرمانی از ابزار اصلی درمان افسردگی فصلی است. دارو و مشاوره نیز ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد.
 متخصصان بر این عقیده هستند که نوردرمانی با تنظیم مجدد ساعت بیولوژیک بدن می‌تواند به فرد کمک کند. این ابزار به بسیاری از افرادی که مشکل افسردگی فصلی دارند کمک می‌کند و استفاده‌اش نیز ساده است. دو نوع نوردرمانی وجود دارد؛ درمان با نور درخشان و شبیه‌سازی سپیده‌دم. در روش اول یک منبع نور را در فاصله‌ای مشخص از میز یا صندلی خود قرار داده و در حالی که مطالعه می‌کنید، صبحانه می‌خورید یا کار می‌کنید، مقابل آن می‌نشینید. معمولا توصیه می‌شود روزانه 30 دقیقه الی دو ساعت از نوردرمانی استفاده کنید. مدت زمان نوردرمانی به قدرت چراغی که استفاده می‌شود و دستور پزشک بستگی دارد.
اما در شبیه‌سازی سپیده‌دم یک نور کم وقتی هنوز خواب هستید شروع به کار می‌کند و با گذشت زمان مانند طلوع خورشید روشن و روشن‌تر می‌شود.
ضد افسردگی‌ها
ضد افسردگی‌ها می‌توانند به افرادی که مشکل افسردگی فصلی دارند کمک کنند. این داروها را ممکن است به تنهایی یا در کنار نوردرمانی مورد استفاده قرار دهند. شایع‌ترین داروهای ضد افسردگی که برای افسردگی فصلی تجویز می‌شود، عبارتند از: بازدارنده‌های بازجذب سروتونین (SSRI) مانند پاروکستین (Paxil)  و سرترالین .
خودتان دست به کار شوید
ورزش مرتب یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای خودتان انجام دهید. دریافت نور بیشتر نیز می‌تواند کمکتان کند، بنابراین سعی کنید به بیرون بروید و در حالی که خورشید هنوز در آسمان است ورزش کنید. فعال بودن در طول روز مخصوصا ابتدای صبح، کمکتان می‌کند تا انرژی بیشتری داشته باشید و کمتر احساس افسردگی کنید. ورزش‌هایی با شدت معمولی مانند پیاده‌روی، دوچرخه ثابت یا شنا کردن از بهترین روش‌های شروع فعالیت هستند. اما هر فعالیتی که ضربان قلبتان را افزایش دهد، از جمله کارهای روزمره می‌توانند کمک کنند، مخصوصا اگر این کارها را بیرون یا نزدیک به پنجره‌ای نورگیر انجام دهید. حداقل هفته‌ای دوبار ورزش‌هایی برای عضله‌سازی انجام دهید، مانند ورزش‌های قدرتی با وزنه و بالا رفتن از پله.
برخی افراد از درمان‌های تکمیلی برای درمان افسردگی استفاده می‌کنند. یک نمونه آن ملاتونین است، هورمونی که کمکتان می‌کند ساعت بیولوژیک خود را تنظیم کنید.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .