کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

غیب شوید! / اگر نور از سطح جسم بازتاب نشود، جسم نامرئی خواهد شد

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی - مردم‌نو؛ به نظر می‌رسد نامرئی کردن متعلق به قلمرو هری پاتر باشد، اما جالب است بدانیم که اکنون از لحاظ فنی این قضیه امکان‌پذیر شده است. انسان‌ها همیشه دوست داشته‌اند و حتی در بسیاری مواقع احساس نیاز کرده‌اند که نامرئی شوند، چه بسیار بوده‌اند فیلم‌هایی که با همین مضمون ساخته شده و آرزوی دیرین بشر را به تصویر کشیدند.
غیب شوید! / اگر نور از سطح جسم بازتاب نشود، جسم نامرئی خواهد شد در جنگ‌ها سربازان دوست داشته‌اند غیب شوند تا به مقاصد عملیاتی خود برسند. در مواقع خوف و خطر انسان‌ها تمایل به غیب شدن داشته‌اند و حتی برای ایجاد لحظات مهیج و خاطره‌انگیز هم این قدرت را آرزو کرده‌اند، اما اکنون با پیشرفت علم این رویا در کنار بسیاری از افسانه‌های دیگر در حال تحقق است. چندی پیش محققانی از دانشگاه صنعتی وین در اتریش فرآیندی را توسعه داده‌اند که با تاباندن یک الگوی موج تطبیقی به یک ماده، امکان عبور امواج نور از آن‌را فراهم می‌کند و باعث مخفی شدن آن از دید می‌شود. این تکنیک را می‌توان در آینده برای ساخت یک ردای نامرئی به کار برد و ممکن است به همان طریق بر روی امواج صوتی نیز کار کند. در واقع ما اشیا را از طریق امواج نوری منعکس‌شده از سطح آن‌ها که به شبکیه چشم می‌رسد می‌بینیم. تلاش‌های پیشین صورت‌گرفته برای ساخت لباس نامرئی براساس همین قانون بوده و تلاش کرده‌اند تا مسیر نور را خمیده کنند تا از کنار جسم بگذرد، اما این تکنیک فقط بر روی اجسام کوچک کاربرد داشته و گاهی سبب به‌وجود آمدن مصنوعات بصری همچون سوسو زدن نور می‌شود.
آندره براندستر که از نویسندگان همکار این مطالعه است، می‌گوید: «ما نمی‌خواستیم مسیر امواج نور را عوض کنیم یا با نمایش‌های اضافی آن‌را بازسازی کنیم. هدف ما هدایت نور اصلی از میان شیء است مثل حالتی که شیء اصلا وجود ندارد. این به نظر عجیب می‌آید، اما با مواد خاص و با استفاده از تکنولوژی موج خاص ما، این امکان کاملا وجود دارد.» موادی که تیم بر روی آن کار می‌کرد، تحت شرایط معمولی نور را جذب کرده و مات به نظر می‌رسد؛ اما این مواد از لحاظ بصری فعال هستند و این بدان معناست که وقتی به آن‌ها انرژی وارد می‌شود، می‌درخشند و اگر درخشش این مواد را با دقت کنترل کنیم، امکان عبور امواج از آن‌ها فراهم می‌شود. کنستانتینوس مارکیس از نویسندگان این مطالعه می‌گوید: «نکته مهم این است که انرژی را به‌گونه‌ای منتقل کنیم که نور در نقاط کاملا درستی تقویت شود، در حالی که در نقاط دیگر ماده امکان جذب آن وجود داشته باشد. برای رسیدن به این باید پرتویی با الگوی کاملا درست از بالا به ماده تابانده شود. این کار را می‌توان با یک ویدیو پروژکتور استاندارد، اما با رزولوشن بالاتر انجام داد.» نور به‌دلیل الگوی بی‌نظمی‌های ماده از سطج یک جسم پراکنده می‌شود، بنابراین برای عبور نور لازم است الگوی تابانده‌شده کاملا با الگوی ماده متناسب باشد و پراکنده شدن نور را متوقف کند. استفان روتر از نویسندگان این مقاله می‌گوید: «از نظر ریاضیاتی، سریعا نمی‌توان تشخیص داد که پیدا کردن این الگو کاملا امکان‌پذیر است یا نه. هر جسمی را که بخواهیم نامرئی کنیم، لازم است تا بسته به جزئیات میکروسکوپی فرآیند پراکنده کردن نور آن، با الگوی خاص خودش به آن نور تابانده شود. روشی که ما ایجاد کرده‌ایم، امکان محاسبه الگوی درست برای هر میزان پراکندگی نور را فراهم می‌کند.» تیم دانشگاه صنعتی وین تاکنون تکنیک را فقط در شبیه‌سازی‌های کامپیوتری به کار برده‌اند، اما قدم بعدی امتحان کردن آن در آزمایشات عملی است. در تئوری این مدل باید برای پنهان کردن صوت نیز به همین صورت عمل کند، بنابراین محققان می‌گویند ممکن است پیش از امواج نوری آن‌را بر روی امواج صوتی امتحان کنند.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .