کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

عصاره قلم گاو واقعا مفید است؟

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی- مردم‌نو؛ مادربزرگ همیشه موقع خرید گوشت چند تکه قلم هم می‌خرید، معتقد بود عصاره آن هر دردی را شفاست و قوت زانوها. اما آیا این تصور واقعا درست بوده است؟ حتما درباره مزایای عصاره استخوان چیزهایی شنیده‌اید. بیشتر کسانی که با عصاره استخوان آشنایی دارند می‌دانند وقتی مریض هستیم خوردن عصاره استخوان برای سیستم ایمنی بدن مفید است چون باعث آب‌رسانی و جایگزین شدن الکترولیت‌های بدن می‌شود. اما آیا خوردن پروتئین عصاره استخوان به‌عنوان جزئی از برنامه غذایی روزانه مزایای دیگری نیز دارد؟
عصاره قلم گاو واقعا مفید است؟ درست کردن عصاره از استخوان، تاندون‌ها و مفاصل حیوانات چیز جدیدی نیست. در سراسر دنیا مردم از عصاره استخوان به‌عنوان اکسیری سالم و خوشمزه استفاده می‌کردند. در زندگی مدرن امروزی 14 تا 48 ساعت جوشاندن استخوان ‌به‌خاطر سرعت گرفتن زندگی تبدیل به کاری غیرمعمول شده است. به‌علاوه در بسیاری از کشورهای پیشرفته عصاره استخوان را به‌صورت آماده و یا در غالب مکمل به فروش می‌رسانند.
«عصاره استخوان را به‌عنوان اکسیری برای تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود مفاصل، کمک به بهبود سریع‌تر زخم‌ها و کمک به ساخت استخوان‌هایی قوی می‌شناسند.» البته برخی از متخصصان هنوز شک دارند که واقعا عصاره استخوان چنین مزایایی دارد یا خیر. تحقیقات بسیار معدودی درباره خواص عصاره استخوان شده است و برخی ادعا می‌کنند چیزهایی که درباره عصاره استخوان گفته می‌شود هیچ‌گونه مدرکی برای اثبات خود ندارند. نوشیدن عصاره استخوان و یا مصرف مکمل آن می‌تواند جزئی از یک برنامه سالم باشد.
با این حال مانند هر غذای دیگری نمی‌توان گفت عصاره استخوان غذایی جادویی است و با خوردن آن پاسخ تمام نیازها را داده‌ایم. عصاره استخوان معمولا مرتبط با بهبود سلامت استخوان و تشکیل کلاژن در نظر گرفته می‌شود. عقیده بر این است که چون عصاره استخوان از مواد معدنی درست می‌شود، همین که شما عصاره استخوان را مصرف می‌کنید باعث تحریک و تشکیل کلاژن و رشد استخوانی در بدن می‌شود. با این حال چنین طرز تفکری درست نیست. وقتی کلاژن را هضم می‌کنید، باید به آمینو اسیدهای منحصر به فرد تجزیه شود تا بدن بتواند جذبشان کند. سپس بدن این آمینو اسیدها را برای استفاده‌های مختلف خود به کار می‌برد و ضرورتا برای ساخت کلاژن مصرف نمی‌شوند. اما ایده ارتباط عصاره استخوان با تقویت سیستم ایمنی بدن شواهد علمی برای حمایت از خود دارد. چرا وقتی سرما خورده‌اید مرسوم است که برای بهتر شدن سوپ مرغ بخورید؟ ثابت شده است که آب مرغ در واقع به بدن کمک می‌کند با عفونت تنفسی فوقانی مقابله کند. تحقیقات نشان داده خوردن سوپ‌های مرغ آماده تاثیر خاصی ندارند اما درست کردن سوپ مرغ به‌صورت خانگی و همان روش قدیمی می‌تواند یکی از روش‌های عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن باشد. عصاره استخوان همچنین می‌تواند منبعی از مایعات و الکترولیت‌ها باشد. مصرف عصاره استخوان در زمان بیماری و حتی بعد از ورزش می‌تواند به آب‌رسانی بدن کمک کند و الکترولیت‌های از دست رفته را جایگزین کند. عصاره استخوان مسلما می‌تواند بخشی از یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات با پروتئین بالا باشد اما یک مکمل معجزه‌گر نیست.
آیا پروتئین عصاره استخوان برایمان خوب است؟
مکمل‌های عصاره استخوان را با گرفتن آب این عصاره و باقی مانده ماده خشک شده درست می‌کنند. همان‌طور که گفته شد تا به حال تحقیق جامعی در رابطه با اثبات ادعاهایی که درباره عصاره استخوان می‌شود صورت نگرفته است. برخی ادعاهایی که درباره پروتئین عصاره استخوان می‌شود عبارتند از: کاهش التهاب، بهبود سلامت پوست، محافظت در برابر چین و چروک، کمک به سلامت مفاصل، پشتیبانی از سوخت‌وسازی سالم، تقویت خلق و خو و تقویت سلامت ایمنی بدن. گاهی ادعا می‌شود که عصاره استخوان سرشار از پروتئین، کلاژن، مواد معدنی و ویتامین‌ها است. درست است که عصاره استخوان کلاژن زیادی دارد اما این بدان معنا نیست که بدن ضرورتا از آن‌ها تنها برای استخوان، پوست و مفاصل استفاده می‌کند. همان‌طور که گفته شد این کلاژن در بدن به آمینو اسیدها تجزیه می‌شود. همچنین گفته می‌شود که ممکن است ویتامین‌ها و آنزیم‌های موجود در عصاره استخوان طی فرایند پخت تغییر کنند. بنابراین با اینکه عصاره استخوان برای سلامت بد نیست و مفید هم هست اما باید این را بدانید، مصرف عصاره استخوان به معنای برطرف شدن تمام نیازها نیست و کمی درباره خواص آن اغراق شده است. اگر می‌خواهید از عصاره استخوان به‌عنوان بخشی از برنامه غذایی خود استفاده کنید هیچ ایرادی ندارد. متخصصان سلامت نمی‌گویند که باید به عنوان بخشی از برنامه‌تان باشد اما می‌تواند به عنوان غذایی سالم کمکتان کند. اما سوال اینجاست که چرا استفاده‌اش می‌کنید. اگر تنها برای افزایش پروتئین موجود در برنامه غذایی مورد استفاده قرارش می‌دهید، دیگر غذاها مانند لبنیات، تخم مرغ یا گوشت در واقع پروتئین بیشتری نسبت به عصاره استخوان دارند. اگر از عصاره استخوان به خاطر طعمش و اینکه مکملی ساده است استفاده می‌کنید بنابراین به مصرف خود ادامه دهید.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .