کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

دلیل عدم تشخیص سمت چپ و راست

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی- مردم‌نو؛ یادت باشد همان دست که با آن مدادت را می‌گیری دست راست است! شما هم از این قبیل نشانه‌ها برای تشخیص دست راست و چپ خود داشته‌اید؟ ممکن است برای شما پیش آمده باشد که در تشخیص طرف راست و چپ دچار مشکل شوید. برای مثال در تمرینات آموزش رانندگی مربی از شما بخواهد که به سمت چپ بروید و شما نتوانید در لحظه این کار را انجام دهید و مکث کنید و به اینکه طرف چپ دقیقا کدام طرف است، فکر کنید. اگر چنین است، باید بگوییم که شما تنها نیستید و بخش قابل‌توجهی از افراد در تشخیص سمت چپ و راست دچار مشکل می‌شوند.
دلیل عدم تشخیص سمت چپ و راست تمایز بین چپ و راست یک فرآیند پیچیده عصبی-روان‌شناختی است که شامل چندین عملکرد عصبی بالاتر مانند توانایی ادغام اطلاعات حسی و تصویری، عملکرد زبان و حافظه است. افرادی که در این توانایی‌ها دچار مشکل هستند، اغلب در تمایز بین سمت چپ و راست نیز به مشکل برمی‌خورند. یکی دیگر از مشکلاتی که افراد با آن درگیر هستند مربوط به زمینه سلامت است؛ چراکه وقتی یک پزشک یا پرستار به بیمار می‌رسد، سمت راست او در سمت چپ بیمار قرار دارد؛ بنابراین تشخیص صحیح راست از سمت چپ در بیمار همچنین شامل عملکرد دیداری فضایی و چرخش ذهنی تصاویر است. تشخیص اشتباه سمت چپ از راست برای مثال در یک مسافرت و در تعیین مسیر شاید اهمیت چندانی نداشته باشد اما موقعیت‌های بسیاری وجود دارد که در آن تشخیص نادرست می‌تواند عواقب ویرانگری داشته باشد. بعضی از اشتباهات ناگوار در پزشکی زمانی اتفاق می‌افتد که جراحی در طرف اشتباه یک بیمار انجام می‌شود؛ برای مثال برداشتن اشتباه یک کلیه و یا قطع اشتباه اندامی مانند پا. با وجود اینکه سیستم‌هایی برای پیش‌بینی و به حداقل رساندن این‌گونه اشتباهات وجود دارد، اما وقتی این اشتباهات رخ می‌دهند، ریشه اغلب آن‌ها در خطاهای انسانی است. خطا یکی از ویژگی‌های ذاتی رفتار انسان است. گاهی اوقات ما دچار اشتباه می‌شویم؛ اما خطا در تشخیص چپ و راست می‌تواند فراتر از یک اتفاق معمولی باشد.
 شواهد نشان می‌دهد که سردرگمی در تشخیص راست و چپ در زنان بیشتر است و مردان سطح بالایی از عملکرد فضایی را از خود نشان می‌دهند. بیمارستان‌ها و دیگر مراکز بهداشتی، مکان‌های شلوغ و پیچیده‌ای برای این کار هستند. پزشکان اغلب در حین کار دچار حواس‌پرتی می‌شوند؛ دریافت تماس تلفنی، نظارت بر علایم حیاتی قلب، سوال از همکاران، بیماران و بستگان آن‌ها، همگی می‌تواند یک محیط چالش‌برانگیز را به‌وجود بیاورد. محققان در تحقیقی که در Medical Education منتشر شده، تاثیر چنین وقفه‌هایی را در توانایی دانشجویان پزشکی در تمایز چپ از راست مورد بررسی قرار داده‌اند. محققان در این پژوهش 234 دانشجوی پزشکی را مورد بررسی قرار داده‌اند تا توانایی آن‌ها برای تشخیص چپ از راست را ارزیابی کنند. این در حالی بود که آن‌ها با ایجاد سر و صدا و پرسیدن سؤالات پزشکی سعی در پرت کردن حواس این دانشجویان داشتند. یافته‌های این پژوهش محققان را شگفت‌زده کرد؛ چراکه حتی صداهای پس‌زمینه نیز می‌توانست در پرت کردن حواس دانشجویان در زمان تشخیص چپ و راست مؤثر باشد. همچنین پرسیدن سؤالات مکرر به‌منظور پرت کردن حواس این دانشجویان، تاثیر بیشتری در گمراهی آن‌ها داشت و این درصد خطا و حواس‌پرتی در خانم‌ها و همچنین دانشجویانی که سن بیشتری داشتند، بیشتر به چشم می‌خورد. توانایی فردی برای تعیین میزان چگونگی تمایز راست از چپ نامشخص بود. بسیاری از دانش‌آموزان تصور می‌کردند که در تشخیص این موضوع مهارت داشته و دچار مشکل نمی‌شوند؛ اما در مرحله عمل، این اتفاق نافتاد. برخی از افرادی که در تشخیص چپ از راست دچار مشکل می‌شوند، از ترفندهایی برای رفع آن استفاده می‌کنند که این ترفندها نیز اغلب با مشکل مواجه می‌شود. ما نیاز به استراتژی‌هایی برای کاهش چنین موقعیت‌هایی داریم و نیازمند افزایش آگاهی دانش‌آموزان و معلمان از این واقعیت هستیم که برخی افراد بیشتر در معرض این سردرگمی و عدم توانایی برای تشخیص درست قرار دارند. افرادی که در معرض خطر هستند، اغلب فکر نمی‌کنند که ممکن است این مشکل را داشته باشند، اما از طریق انجام تست‌های مختلف مانند آزمون‌های روان‌سنجی آن‌لاین می‌توانند خود را ارزیابی کنند.
 از مزایای این ارزیابی این است که افرادی که متوجه عدم توانایی خود می‌شوند، می‌توانند به‌هنگام شرایط خاص و حیاتی، بیشتر حواس خود را جمع کرده و بر روی کار خود متمرکز شوند.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .