کارجو
 

banner3

banner2

banner1

banner4

banner5

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

مــحل تبــلیغـات شمــا
تبــــلیغــات
www.cyberco.ir

نظر سنجی

به نظر شما توافق 5+1 تا چه اندازه در بهبود معیشت مردم تاثیر گذار خواهد بود؟

علائم هشداردهنده مسمومیت با مونوکسید کربن

(0 رای‌ها)
آزاده محمودی- مردم‌نو؛ مونوکسید کربن، گازی بی رنگ، بی‌بو، و بی‌مزه است که اغلب به‌عنوان «قاتل خاموش» شناخته می‌شود؛ زیرا این ویژگی‌ها تشخیص آن را دشوار می‌سازند. مونوکسید کربن به‌واسطه سوختن گاز، چوب، پروپان، زغال‌چوب یا دیگر انواع سوخت، از طریق پیشرانه‌های احتراقی، لوازم‌خانگی یا سیستم‌های گرمایشی ایجاد می‌شود.
علائم هشداردهنده مسمومیت با مونوکسید کربن این منابع به‌طور معمول یک نگرانی محسوب نمی‌شوند، اما اگر خودرو در فضایی بسته در حال کار باشد یا سیستم گرمایشی دچار نقص بوده یا از آن به درستی استفاده نشود، میزان مونوکسید کربن می‌تواند به سطوح سمی و خطرناک افزایش یابد، که مسمویت فرد یا افرادی که در آن نزدیکی قرار دارند را به همراه دارد. هنگامی که بدن بیش از اندازه مونوکسید کربن تنفس کند، این گاز در خون جایگزین اکسیژن می‌شود. بدون اکسیژن، سلول‌ها در سراسر بدن می‌میرند، و فعالیت اندام‌ها متوقف می‌شود. هر ساله هزاران نفر در سراسر جهان جان خون را به‌واسطه تنفس گاز مونوکسید کربن از دست می‌دهند، از این رو آشنایی با نشانه‌ها و علایم اولیه مسمومیت با این گاز و دریافت کمک‌پزشکی اهمیت دارد.
سردرد مبهم
شایع‌ترین نشانه هشداردهنده اولیه مسمومیت خفیف با مونوکسید کربن یک نوع سردرد تنشی است. افرادی که مسمومیت با مونوکسید کربن را تجربه کرده‌اند، آن را به‌عنوان سردردی مداوم که در قسمت جلو سر احساس می‌شود و دردی مبهم را ایجاد می‌کند، توصیف می‌کنند.
سردردها به‌راحتی نادیده گرفته می‌شوند، از این رو هنگام مواجهه مداوم با آن‌ها در یک محیط ثابت مانند خانه، محل کار، یا خودرو، بهتر است این شرایط جدی گرفته شود. ممکن است با تغییر مکانی که نشت مونوکسید کربن در آن رخ داده است، احساس سردرد نیز به سرعت از بین برود.
 ضعف عضلانی و سرگیجه
با جایگزینی مونوکسید کربن به جای اکسیژن در خون، که مرگ سلول‌ها را به‌همراه دارد، ضعف عضلانی می‌تواند شکل بگیرد. این شرایط ممکن است انجام فعالیت‌های روزانه مانند پیاده‌روی را چالش برانگیزتر نماید. سرگیجه یکی دیگر از نشانه‌های هشداردهنده اولیه مسمویت با مونوکسید کربن است. در موارد شدید، اگر مونوکسید کربن به میزان زیادی تنفس شده باشد ممکن است به از دست دادن هوشیاری، از جمله غش کردن منجر شود.
حالت تهوع و استفراغ
نشانه‌های اولیه مسمومیت خفیف با گاز مونوکسید کربن اغلب شبیه به علایم مرتبط با آنفلوآنزا، مانند حالت تهوع، استفراغ و خستگی، به‌نظر می‌رسند. برخلاف آنفلوآنزا، مسمومیت با مونوکسید کربن موجب دمای بالای بدن (تب) نمی‌شود. اگر چند نفر در خانه این نشانه‌ها را تجربه می‌کنند یا با نشانه‌های دیگر که در این مطلب به آن‌ها اشاره شده مواجه هستند، این می‌تواند افزایش نگرانی‌ها را موجب شود.
تنگی نفس
با تجمع مونوکسید کربن در خون، نشانه‌هایی ممکن است به‌طور قابل‌توجهی تشدید شوند. تنگی نفس یا تنفس سریع یکی از این نشانگرها است. اگر چند نفر با این نشانه مواجه شده‌اند باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.
به همراه تنگی نفس، فردی با مسمومیت مونوکسید کربن ممکن است احساس فشار یا درد در ناحیه سینه را تجربه کند. این درد در ناحیه سینه ممکن است با تندتپشی، تعداد بیش از 100 تپش قلب در دقیقه، همراه باشد.
گیجی و خواب آلودگی
توانایی فرد برای تفکر روشن ممکن است تحت‌تاثیر تجمع مونوکسید کربن در خون قرار بگیرد، که به سردرگمی، اختلال در قضاوت، مشکلات حافظه و در برخی موارد، توهم منجر می‌شود.
همچنین، مسمومیت با مونوکسید کربن ممکن است موجب احساس خواب‌آلودگی در فرد شود. افراد اغلب این نشانه را به‌عنوان عاملی نگران‌کننده در نظر نمی‌گیرند که موجب به‌خواب رفتن شده و تداوم تنفس مونوکسید کربن تا زمان تشدید آن، به مسمومیت یا مرگ منجر می‌شود.
تاری دید
مغز تحت‌تاثیر کمبود اکسیژن قرار می‌گیرد و تاری دید، یکی دیگر از نشانه‌هایی است که باید در زمینه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن مورد توجه قرار داد. این نشانه کمتر شایع است و به‌طور معمول تنها در موارد شدید با تجمع مونوکسید کربن در خون شکل می‌گیرد. درصورت تجربه مشکلات بینایی به‌ویژه همراه با دیگر نشانه‌هایی که در این فهرست به آن‌ها اشاره شده است، دریافت کمک‌پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد.
تشنج
در موارد شدید، مسمومیت با مونوکسید کربن ممکن است موجب تشنج شود، که به‌عنوان یک انفجار غیرقابل کنترل، فعالیت‌های الکتریکی در مغز که اسپاسم‌های عضلانی را به‌همراه دارد، تعریف شده است.
از آنجایی که تشنج‌ها به‌طور معمول در شرایط نزدیک به مرگ رخ می‌دهند، کمک‌پزشکی باید به سرعت در اختیار فرد قرار بگیرد؛ اما متاسفانه ممکن است مسمومیت از مرز نقطه احیا عبور کرده باشد.
ارتباط با سردبير
news@zanjannews.com
Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

 

1385 - 1394 © تمامی حقـوق این سـایت متعلق به روزنامه مردم نو می باشد .